Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2018-01-11 17:20 | Rozmiar tekstu: A A A

Rusza modernizacja linii kolejowej z Olsztyna do Działdowa. Istotne zmiany w kursowaniu pociągów

Olsztyn24
Roman Malowany, Centrum Realizacji Inwestycji Regionu Północnego PKP PLK | Więcej zdjęć »
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają modernizację trasy kolejowej z Olsztyna do Działdowa. O mających w związku z tym wystąpić zmianach w kursowaniu pociągów, planowanych udogodnieniach dla pasażerów wprowadzonych dzięki modernizacji oraz terminażu przedsięwzięcia rozmawiano dzisiaj (11.01) na konferencji prasowej PKP PLK w Hotelu Dyplomat w Olsztynie.

Prace modernizacyjne rozpoczną się 22 stycznia i potrwają do sierpnia 2019 roku. Obejmą linię kolejową nr 216 z Olsztyna do Działdowa, zaś będą realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość umowy opiewa na około 260 mln zł, z czego 85 procent to środki unijne.

Roboty podzielono na 2 etapy. Pierwszy rozpocznie się styczniu i potrwa do czerwca bieżącego roku. Od 22 stycznia, ze względu na prace na jednotorowej linii, nastąpi zmiana w komunikacji. Na odcinku z Olsztyna do Olsztynka wstrzymany zostanie ruch pociągów, a pasażerowie skorzystają z zastępczej komunikacji autobusowej. Na stacji w Olsztynku będzie można przesiąść się na pociąg Przewozów Regionalnych, by kontynuować podróż do Działdowa.
R E K L A M A
banner
Drugi etap zaplanowano od czerwca 2018 r. do sierpnia 2019 r. W tym czasie prace przeniosą się na odcinek z Olsztynka do Działdowa. Na trasie kursować będą autobusy komunikacji zastępczej (trasę Olsztyn-Olsztynek-Olsztyn autobusy pokonają w czasie około 1 godziny), natomiast na odcinku z Olsztynka do Działdowa kursować będą pociągi Przewozów Regionalnych. Z uwagi na fakt, że drogi mają inny przebieg niż linia kolejowa, autobusy komunikacji zastępczej nie będą dojeżdżały bezpośrednio do stacji kolejowych. Pasażerowie korzystać będą z przystanków zlokalizowanych w innych miejscach, wskazanych w rozkładzie jazdy. Przejazd w autobusach komunikacji zastępczej, oznakowanych logo POLREGIO, będzie odbywał się na podstawie biletów kolejowych. W autobusach nie będzie możliwości przewozu rowerów i wózków.

Pociągi PKP Intercity relacji Olsztyn–Warszawa od 22 stycznia do sierpnia 2019 r. pojadą objazdem przez Ostródę i Iławę, co wydłuży czas podróży o blisko 50 minut. Przewoźnik uruchomi także komunikację autobusową z Działdowa do Olsztyna – z postojami w Nidzicy i Olsztynku.

Informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać pod numerem telefonu infolinii Przewozów Regionalnych 703 20 20 20 (czynnej całą dobę) oraz na stronach internetowych www.polregio.pl i www.portalpasazera.pl.

Jak twierdzą przedstawiciele PKP PLK, wszystkie utrudnienia dla pasażerów mające wystąpić w czasie modernizacji zostaną im wynagrodzone po jej zakończeniu zwiększeniem komfortu podróży oraz skróceniem jej czasu. 

Modernizacja 83 km torów, wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym i przebudowa 47 przejazdów kolejowo-drogowych ma poprawić bezpieczeństwo na trasie. Pociągi docelowo przyspieszą do 120 km/h (miejscami nawet do 140 km/h). Usprawni to podróże i skróci czas przejazdu pomiędzy Olsztynem a Warszawą o kwadrans. Przez to poprawi się przepustowość linii, a w rezultacie nastąpi możliwość prowadzenia na nią większej liczby pociągów (obecnie kursuje po niej 10 składów). Powstaną również dwa nowe przystanki (robocze nazwy: Olsztyn Śródmieście i Olsztyn Dajtki).

Kolej zapowiada, że dzięki przeprowadznym pracom w regionie poprawi się komfort obsługi pasażerów na 12. przystankach i stacjach, m.in. w Nidzicy, Olsztynku, Gągławkach i Olsztynie Zachodnim. PLK zamontują wiaty, ławki, tablice informacyjne i funkcjonalne oświetlenie. Wszyscy pasażerowie, również osoby o ograniczonej mobilności, m.in. dzięki pochylniom, zyskają dostęp do pociągów. Na przystankach przewidziane zostały także stojaki rowerowe.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa PKP PLK ws. modernizacji linii kolejowej nr 216

11-01-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl