Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
D. | 2018-01-12 18:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Będą planty imienia Wandy i Joanny Pieniężnych?

Olsztyn24
Przedstawiciele partii Razem prezentują wniosek | Więcej zdjęć »
Członkowie Zarządu Okręgu Olsztyńskiego Partii Razem poinformowali dzisiaj (12.01), podczas spotkania z dziennikarzami, o nowej inicjatywie, której zrealizowania się podjęli. Proponują, aby powstające w Olsztynie miejskie planty otrzymały za patronki Joannę i Wandę Pieniężne, matkę i żonę Seweryna Pieniężnego.  

Jak wskazują gospodarze spotkania, rok 2018 został przez Sejm ogłoszony Rokiem Praw Kobiet. Dlatego też zwrócili się do prezydenta Olsztyna (pismo w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Miasta dzisiaj) o podjęcie działań, które podkreślą rolę kobiet w demokratycznym społeczeństwie.

Zaproponowali nazwanie plant miejskich powstających przy ul. Seweryna Pieniężnego w Olsztynie imionami Joanny Pieniężnej i Wandy Pieniężnej. Matka i żona Seweryna Pieniężnego miały istotny wpływ na tworzenie Gazety Olsztyńskiej na przełomie XIX i XX wieku, a  skupione wokół niej środowisko przyczyniło się w znaczny sposób do krzewienia polskości i budowania świadomości warmińskiej oraz do podtrzymania historycznych związków z Polską.
R E K L A M A
banner
Gospodarze spotkania uważają, że w ten sposób praca kobiet zostanie wynagrodzona. Ponadto podnoszą, że w stolicy Warmii i Mazur znajduje się tylko 25 ulic, których patronkami są kobiety (wliczając w to żeńskie postacie z bajek lub mitologii), a to zaledwie 4,4 procenta wszystkich ulic w mieście.

Więcej na ten temat w zapisie wideo spotkania. Zapraszamy do oglądania.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [8]
~Ojciec / 2018-01-15 22:03
Sypię głowę popiołem... Idę na dokształt czytania ze zrozumieniem.
~JAS / 2018-01-15 13:29
Do tego z opadniętymi rękoma. Nie podważam zasług pań Pieniężnych ale nie widzę związku z plantami, zdecydowanie wolałbym już aby przemianować ulicę z S. Pieniężnego na Pieniężnych :) I dygresja: rok praw kobiet a jednak panie Pieniężne mają nazwisko po linii męskiej, czy to też nie wymaga "naprawy"? ;)
~ręce opadają... / 2018-01-15 11:45
Serio Panie Ojcze? Może czas nauczyć się czytać ze zrozumieniem...Orzeczenia użyte w zdaniach mówiących o paniach Pieniężnych wyraźnie wskazują, że chodzi o dwie kobiety- nie jedną. A co do pytania JAS, odpowiedź jest w filmie z konferencji. Tam czytają wniosek, który złożyli i w nim jest uzasadnienie, dlaczego panie Pieniężne. Swoją drogą nawet przejonujące
~JAS / 2018-01-15 09:36
Co ma wspólnego tworzenie gazety z plantami oraz z krzewieniem polskości i budowania świadomości warmińskiej oraz do podtrzymania historycznych związków z Polską??? Czy nawet nawet planty trzeba upolityczniać i wkręcać w politykę historyczną?
~Ojciec / 2018-01-14 18:52
Matka i żona Seweryna Pieniężnego...! Czyli co? Matka wyszła za mąż za swego syna? Kazirodztwo?! Redakcjo! Bój się Boga! A może o czymś z życia Pieniężnych nie wiemy, a wie redakcja "O-24"?
~olsztyniak / 2018-01-14 13:09
A partia "czterech razem" niech się weźmie za coś bardziej pożytecznego!
~olsztyniak / 2018-01-14 13:08
Obok, na rogu pl. Jedności Słowiańskiej jest zabytkowy budynek szkolny, wzniesiony przez burmistrza Jakuba Rarkowskiego. To on powinien być patronem tych plant. Był przecież założycielem Towarzystwa Upiększania Miasta.
~Jacek / 2018-01-14 11:37
Najlepiej nic nie robic, tylko czekac az ktos cos zrobi, wtedy przyjsc na gotowe i dac swoja nazwe ! Smieszne.