Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-01-15 19:25 | Rozmiar tekstu: A A A

PO: W takim tempie rozwoju Europę będziemy gonić 50 lat!

Olsztyn24
Konferencja prasowa działaczy Platformy Obywatelskiej | Więcej zdjęć »
W minionym tygodniu polski Sejm przyjął ustawę budżetową na 2018 rok. Przeciwko ustawie w formie przygotowanej przez Prawo i Sprawiedliwość głosowali posłowie Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj (15.01) podczas konferencji prasowej, olsztyńscy posłowie: Janusz Cichoń i Anna Wasilewska tłumaczyli powody takiego zachowania. Posłom towarzyszył Marcin Kuchciński, który w zarządzie województwa warmińsko-mazurskiego odpowiada m.in. za inwestycje infrastrukturalne.

- Budżet państwa na ten rok został przyjęty, niestety, nie jest to budżet naszych marzeń - powiedział poseł Janusz Cichoń. - Jest to budżet, w ramach którego spowalniamy pogoń za Europą, Dzisiaj, jeżeli porównywalibyśmy parametry rozwoju gospodarczego w Polsce i Europie, to gonilibyśmy Europę 50 lat!

Zdaniem posła Cichonia polska gospodarka relatywnie spowolniła, chociaż w Europie i na świecie jest dobra koniunktura gospodarcza, a większość krajów odnotowuje wzrost gospodarczy.
R E K L A M A
banner
 

- Do tej pory byliśmy liderem tego wzrostu, dzisiaj przestaliśmy nim być
- stwierdził Cichoń. - Martwi nas, że odbywa się to przy bardzo dużych zaniedbaniach w zakresie inwestycji. Te inwestycje ciągną gospodarkę w dół. W perspektywie nie ma co marzyć o szybkim rozwoju gospodarczym bez inwestycji. Relacja inwestycji do PKB jest kluczowa. I w tym kontekście mamy do czynienia z zapaścią inwestycyjną w Polsce. Praktycznie rzecz biorąc, stoją inwestycje publiczne, które powinny ciągnąć także inwestycje prywatne. Niestety, w tym obszarze także mamy spowolnienie, mimo tego, że dysponujemy bardzo dużymi środkami europejskimi. Jest nadzieja, że trochę drgnie poziom wykorzystania środków europejskich i pociągnie to inwestycje nieco w górę, zwłaszcza dzięki samorządom, ale, niestety, nie osiągamy przyzwoitych parametrów w tym zakresie. 

Wśród decyzji rządzących mających wpływ na wskaźniki rozwojowe państwa, poseł Cichoń na pierwszym miejscu wymienił obniżenie o 7 mld zł planowanych jeszcze rok temu przez PiS środków na realizację Wieloletniego Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad, z 27 mld zł do 20 mld zł.

Jak stwierdził poseł Cichoń, Platforma Obywatelska podczas prac nad budżetem próbowała zmienić niekorzystne tendencje, wskazując na konieczność inwestowania państwa zwłaszcza w infrastrukturę drogową, ale także społeczną, w tym na terenie Warmii i Mazur.

- Niestety, większość naszych wniosków w tym zakresie została odrzucona - stwierdził poseł.

Wśród zgłoszonych przez Platformę Obywatelską tzw. regionalnych poprawek do budżetu państwa były m.in. takie, które przewidywały finansowanie budowy obwodnic Dobrego Miasta, Braniewa czy Szczytna, łącznie z modernizacją DK 53 prowadzącej do portu lotniczego Olsztyn-Mazury. PO proponowała też inwestycje związane z portem w Elblągu, którego znaczenie mogłoby znacząco wzrosnąć po przekopaniu Mierzei Wiślanej, co zapowiada Prawo i Sprawiedliwość. Posłowie PO wnioskowali też o zapisanie w budżecie państwa przebudowy oddziału onkologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Elblągu.

Autorem większości poprawek był Marcin Kuchciński, który oprócz pełnienia ważnej funkcji w samorządzie województwa, jest także przewodniczącym olsztyńskiej organizacji Platformy Obywatelskiej.

- W tym roku na drogi lokalne budżet państwa przeznaczy mniej o ponad 300 milionów, co przełoży się na ok. 18 mln zł mniej na drogi lokalne w naszym województwie - powiedział Kuchciński.

Wszystkie z przygotowanych przez PO Warmii i Mazur poprawek regionalnych zostały przez większość posłów odrzucone.

 

- Naszego apelu o wsparcie poprawek regionalnych nie posłuchali posłowie PiS - stwierdził poseł Cichoń. - Mało tego, na etapie II czytania projektu budżetu, jedną z poprawek obcięto rezerwę wojewody warmińsko-mazurskiego o milion złotych.  

- Nie było możliwości, żebyśmy jako Platforma Obywatelska głosowali za przyjęciem tego budżetu, dlatego byliśmy przeciw - podsumowała poseł Anna Wasilewska.

Więcej o tej sprawie w naszej wideorelacji z dzisiejszej konferencji prasowej.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [11]
~PO kręcony (-: / 2018-01-17 21:59
Jak Cichoń trafił do Ministerstwa Finansów to Polska tak przyspieszyła, że aż globusa nie nadążałem oglądać.
~A co wy POtraficie. / 2018-01-17 19:28
Co ta pani Ania i ten Pan janysz zrobili dla Olsztyna. Oni dbają tylko o swoje ... A ta Pani Ania taka sztuczna że aż mi jej żal.
~stara malkontentka / 2018-01-17 19:27
A czy ten pan z urzędu marszałkowskiego już wie gdzie mieszka? :-)
~Olsztynianin / 2018-01-17 15:22
Zgadzam się z Tokyo, Hanną - Platforma to partia, która przez 8 lat zaciągnęła hamulce dla kraju, zwykłych ludzi. Tylko działacze platformy byli: genialni, dobrze zarabiali, jadali u Sowy.... Z perspektywy ostatnich 2 lat rządów PiS widzę jak bardzo Polska została pokrzywdzona przez ekipę PO i PSL. Polska została zdemolowana.
~stary malkontent / 2018-01-17 14:18
do komentujących : należy pisać komentarze pozytywne bo krytyczne denerwują. Jeśli w Naszym Kraju jest bardzo dobrze to należ spodziewać się , że będzie jeszcze lepiej. Tokyo widzi aferę Amber Gold. Ja tylko SKOKI, łamanie Konstytucji, Misiewiczow, itp. Co do tych "50 lat" to zgadzam się. W rodzinie bliższej i dalszej mamy już kilkanaście osób mieszkających za granicą. Wszystkim zawsze zadaję pytanie "kiedy wracacie" Odpowiedzi sami się domyślcie drodzy komentujacy.
~Tokyo do az / 2018-01-16 21:50
PiS nie prześladuje województwa warmińsko-mazurskiego. To władze samorządowe na poziomie województwa są nieudolne. A co do kwalifikacji moich dzieci to z pewnością nie musisz się o nie martwić. Z pewnością ani podczas studiów, ani w czasie poszukiwania pracy nie musiały korzystać z układów rodzinnych/politycznych/biznesowych itd. A co do afer - to z pewnością nie nazwałbym ich wydumanymi.
~az / 2018-01-16 20:57
Krytykowanie,szczególnie z odległego Tokyo Platformy za mniej lub bardziej wydumane afery świadczy jedynie o nadzwyczajnej prostocie umysłowej autora tym bardziej,że sprawa dotyczy finansowego sekowania przez PiS województwa warmińsko-mazurskiego. Jak twoje dzieci bedą miały takie kwalifikacje jak córka Rostowskiego to może też zostaną doradcami.
~do PO / 2018-01-16 18:21
Szanowni Państwo ! Jesteście całkowicie oderwani od rzeczywistości.
~Hanna / 2018-01-16 17:49
8 lat rządzili, z pomocą PSL wybudowali lotnisko - skarbonkę w krzakach, szynobusy puścili, sukces odtrąbili. A teraz przypomniało im się, że drogi na to lotnisko nie ma. Można bardziej jeszcze się ośmieszyć?
~Tokyo / 2018-01-16 12:45
Przypomnę, że aż 115 spraw zawierał przekazany PAP wykaz Prawa i Sprawiedliwości zawierający "afery koalicji PO-PSL". Wśród nich wymieniono m.in. aferę: taśmową, hazardową, stoczniowa, gazowa, paliwowa czy Amber Gold. Wisienką na torcie było zatrudnienia córki ministra finansów Jacka Rostowskiego jako jednego z trzech doradców w gabinecie politycznym szefa MSZ. Nikt tak nie spowolnił Polski jak PO i PSL.
~Pani Amiu, co Pani Potrfi / 2018-01-16 11:39
oprócz ujadania ? Co Pani zrobiła dla Olsztyna ? Co zrobił Pan Cichoń jak był przydentem ???
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Konferencja prasowa działaczy Platformy Obywatelskiej [15.01.2018]

»

15-01-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl