Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-01-08 17:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłowie PO: Wyciągamy rękę do PiS!

Olsztyn24
Konferencja prasowa posłów PO; Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia | Więcej zdjęć »
Sytuacji w służbie zdrowia i sejmowym pracom nad projektem budżetu państwa nad uchwalenia budżetu państwa na 2018 rok poświęcona była pierwsza w tym roku konferencja prasowa olsztyńskich posłów Platformy Obywatelskiej: Anny Wasilewskiej i Janusza Cichonia. Spotkanie z dziennikarzami odbyło się dzisiaj (8.01), jak zwykle w olsztyńskim Biurze Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej.

- Sytuacja w służbie zdrowia jest coraz gorsza, a najgorsze w tym wszystkim jest to, że ta sytuacja dotyka już dzieci - powiedziała na wstępie posłanka Anna Wasilewska. - M.in. w naszym województwie, w Giżycku, zamknięty został oddział pediatryczny, który ma nie funkcjonować do marca. Dzisiaj usłyszałam też informację, że brak lekarzy dotyka również pogotowia ratunkowego. Nie wiadomo jak daleko to zajdzie. Jeszcze kiedy rządziła Platforma Obywatelska, obecny minister Radziwiłł mówił tym samym językiem co wszyscy lekarze. Teraz, kiedy jako minister może podejmować decyzje, kiedy może zmieniać sytuację w służbie zdrowia, niestety, nic nie robi. Dialog z lekarzami nie jest prowadzony tak jak powinien być prowadzony. Rozmowy z lekarzami nie przynoszą żadnych rozwiązań. Przy dobrej obecnie sytuacji finansów państwa państwa, dodatkowe środki na ochronę zdrowia powinny być przekazane. W tej sytuacji, jako Platforma Obywatelska, nie zmieniamy swojego zdania i domagamy się dymisji ministra Radziwiłła. Myślimy, że premier taką decyzję podejmie i inny minister może znajdzie rozwiązanie i poprawi sytuację w służbie zdrowia.

- Kluczowy problem służby zdrowia, to brak środków na jej dofinansowanie - dodał poseł Janusz Cichoń. - W tej sytuacji wyciągamy dłoń do PiS. Przygotowaliśmy poprawkę do budżetu państwa, w której zwiększamy budżet służby zdrowia o 6,7 mld złotych, co powinno pozwolić na rozwiązanie doraźnych problemów i w pewnej perspektywie - na dojście do finansowania, którego domaga się dzisiaj środowisko medyczne, czyli 6,8% PKB.
R E K L A M A
banner
Poprawka Platformy Obywatelskiej do budżetu państwa na 2018 rok zmierza do tego, żeby zrezygnować z projektu budowy strzelnic w każdym powiecie, a także przekazać do budżetu państwa w formie dywidendy część zysków spółek Skarbu Państwa.

- Zamiast transferować zyski do Fundacji Narodowej, zamiast przejadać pieniądze na coraz większe płace i większe zatrudnienie, zwłaszcza kadry kierowniczej w postaci tysięcy „PiSiewiczów”, środki spółek Skarbu Państwa powinny trafić do budżetu i za pośrednictwem tego budżetu mogłyby zasilić polską służbę zdrowia - stwierdził Janusz Cichoń. - Mamy nadzieję, że nasze propozycje spotkają się z pozytywnym przyjęciem i dzięki temu będziemy mogli zażegnać problem funkcjonowania służby zdrowia.

Dalej poseł Cichoń skoncentrował się na stanie finansów państwa i na projekcie budżetu na 2018 rok, który będzie procedowany na najbliższych posiedzeniach Sejmu, już w tym tygodniu.

- Widać wyraźnie jak na dłoni, że to co słyszymy z ust premiera Morawieckiego i widzimy na slajdach, nie znajduje odzwierciedlania w budżecie - mówił Cichoń. - Mało tego, w tym budżecie znajdujemy w gruncie rzeczy zaprzeczenie tego, co słyszymy. To dotyczy m.in. pozycji gospodarczej Polski, która jest coraz słabsza. Rośnie zadłużenie Polski, jesteśmy absolutnym rekordzistą jeżeli chodzi o wzrost zadłużenia. Relatywnie spada także tempo wzrostu gospodarczego, inni rozwijają się szybciej, my zaś gonimy Europę wolniej, niż to było jeszcze parę lat temu. Sięgamy coraz głębiej do kieszeni polskich rodzin. Z każdej wytworzonej z polskiej gospodarki złotówki 36 groszy zabiera państwo PiS i jeszcze mu za mało, bo pożycza jeszcze 3 grosze obciążając kolejne pokolenia.

Zdaniem posła, w projekcie budżetu są wydatki, które wydają się nieracjonalne i sporo niewykorzystanych szans, jeżeli chodzi o dochody budżetowe. Fikcją nazwał poseł informacje o uszczelnieniu systemu podatkowego. Wyższe dochody podatkowe państwa, zdaniem posła, wynikają głównie z faktu, że pojawiły się nowe podatki.    

Na koniec poseł Janusz Cichoń zaapelował do posłów Prawa i Sprawidliwości z Warmii i Mazur, by wsparli przygotowane przez Platformę Obywatelską poprawki do budżetu państwa dotyczące inwestycji, głównie komunikacyjnych, na Warmii i Mazurach.

- Chcemy, żeby w budżecie pojawiły się środki na naszą regionalną infrastrukturę - powiedział poseł. - Wśród tych poprawek jest np. północna obwodnica Olsztyna, obwodnica Pisza, obwodnica Dobrego Miasta, przebudowa drogi krajowej nr 53 prowadzącej do lotniska w Szymanach, obwodnica Braniewa, obwodnica Szczytna, szpital w Elblągu, hala sportowa w Olsztynie. Zrealizowanie tych inwestycji, jeszcze niedawno wspieranych także przez posłów i działaczy PiS na Warmii i Mazurach, będzie naszym wspólnym sukcesem - dodał Janusz Cichoń.

Więcej o przebiegu konferencji w naszej wideorelacji z wydarzenia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [4]
~ / 2018-01-09 21:30
A sio.
~ / 2018-01-09 08:44
Niedobrze sie robi jak sie czyta te demagogiczne wypowiedzi Wasilewskiej i Cichonia. Szkoda czasu na obrzerniejszy komentarz. Tym państwu juz podziękujemy.
~Obserwator / 2018-01-08 23:34
Posłowie PO wyciągnęli rękę do PiS - ale to chyba nie jest gest przyjazny tylko jakiś dziwny atak. Pamiętam Cichonia i jego różne funkcje - fajerwerków nie było.
~Tokyo / 2018-01-08 19:11
Wypowiedzi w stylu "Pisiewicze", ot cała klasa Platformy pseudoObywatelskiej. Czyli brak klasy.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa posłów Platformy Obywatelskiej [8.01.2018]

08-01-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl