Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-02-01 21:21 | Rozmiar tekstu: A A A

Milowy krok do wybudowania w Olsztynie hospicjum został zrobiony!

Olsztyn24
Widok na nieruchomość, na której powstanie hospicjum | Więcej zdjęć »
Jeszcze w tym roku w Olsztynie może ruszyć budowa hospicjum z prawdziwego zdarzenia. Tego zadania podjęło się Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”, prowadzące jedyne stacjonarne hospicjum w stolicy Warmii i Mazur w wynajmowanych pomieszczeniach dawnego szpitala kolejowego przy al. Wojska Polskiego.

Pierwszy krok do powstania nowego hospicjum w Olsztynie został już zrobiony. W środę (31.01) Rada Miasta Olsztyna jednogłośnie podjęła uchwałę upoważniającą prezydenta miasta do sprzedaży w trybie bezprzetargowym z 99% bonifikatą na rzecz stowarzyszenia „Palium” kilkudziesięcioarowej działki położonej przy ul. Metalowej. Rzeczoznawca wycenił działkę na 452,6 tys. złotych, więc stowarzyszenie będzie musiało wpłacić do ratuszowej kasy ok. 4,5 tys.

Nie są to jednak jedyne koszty, jakie stowarzyszenie będzie musiało ponieść, by móc rozpocząć budowę. Działka jest zabudowana rozwalającą się wiatą, mieszczącą wcześniej m.in. warsztaty samochodowe, a nawet mieszkanie, którą trzeba będzie rozebrać. Pieniądze będą potrzebne też na rozebranie znajdujących się w innej części działki starych fundamentów oraz na opłacenie sprzątania terenu z pozostawionych tam nie tylko przez poprzednich lokatorów śmieci i odpadów. Na dzisiaj działka wygląda fatalnie, ale po uprzątnięciu i zagospodarowaniu terenu, z położonej na wzniesieniu nieruchomości roztaczać się będzie ładny widok na ogródki działkowe, Osiedle Nagórki i ulicę Sikorskiego.
R E K L A M A
banner
Porządkowanie będzie można rozpocząć jednak dopiero za kilka tygodni, gdy stowarzyszenie będzie miało w rękach dokumenty potwierdzające własność nieruchomości.

- Cieszymy się bardzo z decyzji radnych, ale na sfinalizowanie sprawy musimy jeszcze trochę poczekać - mówi Teresa Kocbach, prezes stowarzyszenia „Palium”. - Uchwała Rady Miasta musi zostać opublikowana przez wojewodę w dzienniku urzędowym województwa warmińsko-mazurskiego i uprawomocnić się. Myślę, że zajmie to około 1,5 miesiąca. Dopiero wówczas będziemy mogli podpisać dokumenty sprzedaży.

Prezes Kocbach ma ambitny plan, żeby budowę rozpocząć jeszcze w tym roku. Jeżeli to się uda, będzie to „mistrzostwo świata”, bo od strony projektowej i finansowej inwestycja nie jest przygotowana.

 

- Dopóki nie byliśmy właścicielami gruntu, nikt poważnie nie chciał z nami rozmawiać, ani o projektach, ani o pieniądzach - mówi pani prezes. - A potrzeby są ogromne. Szacujemy, że inwestycja będzie kosztować ok. 10 mln złotych. To jest „przekosmiczna” dla nas kwota. 

A planowany zakres działalności w nowej siedzibie hospicjum jest bardzo szeroki. Przy ulicy Metalowej ma powstać hospicjum stacjonarne i hospicjum ambulatoryjne, a także uruchomione mają być: ośrodek hospicyjnej opieki perinatalnej, ośrodek dla osób potencjalnie wyleczonych z nowotworu, ośrodek pobytu i rehabilitacji dziennej, poradnia leczenia obrzęku limfatycznego i poradnia leczenia bólu.

Teresa Kocbach liczy bardzo na wsparcie budowy hospicjum przez olsztynian, m.in. przez darowizny i przekazywanie na rzecz hospicjum 1% podatku dochodowego.

- Jako organizacja pożytku publicznego od lat korzystamy z odpisów podatkowych - mówi. - Wierzymy, że społeczeństwo ma świadomość potrzeb w zakresie opieki paliatywnej i teraz, kiedy pojawia się szansa ulżenia w cierpieniu wielu ludziom chorym na nowotwory, w jeszcze większym niż dotychczas zakresie wesprze nasze stowarzyszenie odpisami podatkowymi.

Tym, którzy chcieliby wesprzeć heroiczne dzieło Palium - Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego 1% swoich podatków przypominamy numer KRS tej organizacji: 0000014251. Wystarczy ten numer wpisać w odpowiednią rubrykę rocznego zeznania podatkowego.

Z D J Ę C I A
Komentarze [1]
~Ewa Małkiewicz Salminek , / 2018-02-02 20:15
PRZEDSIĘWZięCIE bardzo chwalebne. Umiejętna logistyka i prowadzenie to ogromne wyzwanie. Krajobraz na fotkach urokliwy. Stan budynków przygnębiający . Projekt zapewne podlegać będzie rozpisanemu konkursowi. Myślę, iż koledzy architekci też dołożą od siebie cegiełkę w postaci odpowiedniego studium projektowego .Mój szef szkice czynił na serwetce w kawiarni. Sory ,za taki żarcik ale myślę że oprócz profesjonalnego wyposażenia liczy się również klimat dla przyszłych użytkowników a ja to już widzę i on już tam drzemie. Zakupiona działka to strzał w 10-kę trzymam kciuk.i serdecznie pozdrawiam panią Prezes. ewa z lasu
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl