Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2018-02-07 15:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Zabili psa, bo stwarzał problemy. Dostali kary więzienia.

Olsztyn24
Sąd Okręgowy w Olsztynie
Sąd Okręgowy w Olsztynie wydanym dzisiaj (7.02) prawomocnym wyrokiem uznał Bolesława D. i Roberta R. za winnych zabicia psa. Obaj mężczyźni zostali za to skazani na kary po 1 miesiącu pozbawienia wolności oraz na kary po 6 miesięcy ograniczenia wolności.

Sąd Rejonowy w Szczytnie 6 listopada ub.r. skazał Bolesława D. (ur. 1954 r.) na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz Roberta R. (ur. 1987 r.) na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd orzekł wobec obu oskarżonych dwuletni zakaz posiadania psów, a także nawiązki po 500 zł na rzecz schroniska dla zwierząt w Szczytnie.

Obaj mężczyźni zostali skazani za to, że 7 maja 2017 r., w miejscowości Występ w gminie Rozogi, zabili ze szczególnym okrucieństwem psa rasy mieszanej, którego właścicielem był Bolesław D. Sąd pierwszej instancji ustalił, że Bolesław D. tego dnia, po przekazaniu Robertowi R. kwoty 10 zł, przytrzymał psa na sznurku, zaś Robert R. uderzył zwierzę łopatą w głowę powodując jego śmierć.
R E K L A M A
banner
Obaj oskarżeni wnieśli apelację od wyroku Sądu Rejonowego w Szczytnie. Bolesław D. na rozprawie odwoławczej przed Sądem Okręgowym w Olsztynie tłumaczył, że feralnego dnia, po powrocie z pracy, zastał w domu zapłakaną żonę, która powiedziała, że pogryzł ją pies i trzeba coś z nim zrobić. Zapewnił jednak, że żałuje tego, jak później z tym psem postąpił.

Sąd Okręgowy w Olsztynie zmienił dzisiaj zaskarżony wyrok, uznając Bolesława D. i Roberta R. za winnych zabicia psa, ale jednocześnie nie dopatrzył się w ich działaniu cechy szczególnego okrucieństwa. Obaj oskarżeni zostali za to skazani na kary po 1 miesiącu pozbawienia wolności oraz na kary po 6 miesięcy ograniczenia wolności, połączone z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie. W pozostałej części wyrok Sądu pierwszej instancji został utrzymany w mocy.

Sąd Okręgowy podając ustne motywy wyroku określił działanie oskarżonych, jako bezmyślne, naganne i zasługujące na potępienie. Jednak w żaden sposób nie można uznać, aby ich zachowanie było szczególnie okrutne. Sąd przypomniał przy tym, że przez szczególne okrucieństwo rozumie się przedsiębranie przez sprawcę działań charakteryzujących się drastycznością form i metod, a zwłaszcza działanie w sposób wyszukany lub powolny, obliczony z premedytacją na zwiększenie rozmiaru cierpień i czasu ich trwania.

W ocenie Sądu odwoławczego, z uwagi na znaczną społeczną szkodliwość czynu popełnionego przez oskarżonych, konieczne było orzeczenie wobec nich kary po 1 miesiącu bezwzględnego pozbawienia wolności oraz kary ograniczenia wolności.

Komentarze [1]
~aa / 2018-02-07 20:47
ten wyrok to śmieszny jest. 1 miesiąc pozbawienia wolności za to, że z zimną krwią zabili żywe, rozumne zwierzę? A później co, stwierdzą, że pies to za mało i zabiją jakieś dziecko?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl