Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2018-02-08 13:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Sąd odmówił ekstradycji matki z dzieckiem do Francji

Olsztyn24
Sąd Okręgowy w Olsztynie
Sąd Okręgowy w Olsztynie odmówił dzisiaj (7.02) wykonania europejskiego nakazu aresztowania wobec Polki podejrzanej przez francuski wymiar sprawiedliwości o porwanie we Francji małoletniej córki.

W dniu 12 stycznia 2018 r. do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynął wniosek Prokuratury Okręgowej w Olsztynie o wydanie postanowienia o odmowie wykonania europejskiego nakazu aresztowania wydanego przez Sąd Okręgowy w Lyonie wobec Olgi R., obywatelki Polski, ściganej we Francji za cztery czyny związane z uprowadzeniem córki w roku 2014 i 2016.

Sąd Okręgowy w Olsztynie w wydanym dzisiaj postanowieniu uznał wniosek prokuratora za zasadny. Uzasadniając swoją decyzję sąd przypomniał, że zgodnie z treścią art. 607p § 2 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nakaz europejski został wydany wobec osoby ściganej, która jest obywatelem polskim, wykonanie nakazu może nastąpić pod warunkiem, że czyn, którego nakaz europejski dotyczy, nie został popełniony na terytorium Polski oraz stanowił przestępstwo według prawa polskiego. W odniesieniu do realiów tej sprawy sąd zwrócił uwagę, że w świetle polskiego prawa odpowiedzialność karna rodzica za uprowadzenie lub zatrzymanie swojego dziecka, które nie ukończyło 15 lat, może nastąpić dopiero wówczas, gdy został on pozbawiony władzy rodzicielskiej albo gdy nastąpiło zawieszenie lub ograniczenie tej władzy. Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika natomiast, że Olga R. posiada pełnię praw rodzicielskich i nie sposób uznać by w świetle obowiązującego w Polsce porządku prawnego dopuściła się ona przestępstwa.
R E K L A M A
banner
Ponadto sąd wskazał, że Olga R. wyjechała z Francji wraz z córką z uwagi na agresywną postawę swojego partnera. Chciała w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i dziecku. Dlatego w ocenie sądu wykonanie europejskiego nakazu aresztowania i przekazanie Olgi R. organom ścigania Francji stanowiłoby także naruszenie wolności i praw nie tylko Olgi R., ale też jej małoletniej córki.

Komentarze [1]
~ / 2018-02-09 13:03
Brawo Panie/Pani/ sędzio.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl