Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Monika Jabłońska | 2018-02-08 20:32 | Rozmiar tekstu: A A A

GROT-y trafiły do Morąga

Olsztyn24
Karabinki GROT w Morągu ( fot. Tomasz Kulesza)
4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej jest pierwszą jednostką Wojsk Obrony Terytorialnej, do której trafiły najnowocześniejsze polskie karabinki GROT. Dzisiaj (8.02), w jednostce w Morągu zakończyło się szkolenie instruktorów z użytkowania tej broni.

Pierwsza partia tysiąca karabinków GROT trafiła na wyposażenie Sił Zbrojnych RP w grudniu 2017 roku. Po zakończeniu szeregu procedur logistycznych broń w ostatnich dniach weszła na uzbrojenie brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT. Jedną z tych jednostek jest 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej, a dokładniej 42. Batalion Lekkiej Piechoty (42blp) z Morąga.

Realizując proces wdrożenia karabinków do eksploatacji, dowódca brygady, wspólnie z producentem karabinków – FB Łucznik z Radomia, zorganizował szkolenie dla dowódców i instruktorów WOT-u oraz innych rodzajów sił zbrojnych, którzy będą zajmowali się eksploatacją karabinków. Szkolenie zostało przeprowadzone w dniach 6-8 lutego br. na obiektach 42blp i obejmowało teorię oraz praktykę z zakresu budowy oraz zasad eksploatacji i bezpiecznego użytkowania karabinków. W trakcie kursu zorganizowano zajęcia teoretyczne i praktyczne wraz ze strzelaniem.
R E K L A M A
banner
W karabinki GROT zostaną uzbrojeni żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej, którzy już na przełomie marca i kwietnia rozpoczną szkolenie w 42blp.

Decyzja o uzbrojeniu w karabinki GROT żołnierzy z brygad obrony terytorialnej sformowanych w drugim etapie budowy WOT została podjęta w Dowództwie WOT. Podyktowane to było potrzebą wyposażenia w nową broń żołnierzy, którzy do tej pory nie użytkowali innej broni. Daje to możliwość od samego początku budować prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas szkolenia indywidualnego, którego jednym z najważniejszych elementów będzie umiejętność bezpiecznego posługiwania się bronią indywidualną.

Na wyposażenie 42blp trafiło do tej pory kilkaset sztuk karabinków. Liczba ta pozwoli zabezpieczyć proces szkolenia żołnierzy przewidywanych do wcielenia w pierwszym półroczu. Kolejne dostawy są planowane zgodnie z zapisami umowy.

Jak powiedział jeden z uczestników szkolenia, ppor. Agnieszka Kudyk: „Broń jest celna, można ją łatwo przeładować i szybko wymienić magazynek, zapewnia też komfort pracy żołnierzom prawo- i leworęcznym. Przełączniki ma z obu stron, a to poprawia komfort pracy”.

Zaproszeni do udziału w szkoleniu żołnierze 9. Pułku Rozpoznawczego podkreślali walory ergonomiczne nowych karabinków. „Grot ma modułową konstrukcję, co pozwala w bardzo łatwy sposób zmienić jego konfigurację. A to dla strzelca bardzo ważne. To też sprawia, że obsługi tej broni można się bardzo szybko nauczyć – powiedział st. szer. Wojciech Kulczycki.

Monika Jabłońska

******

Karabinek GROT to nowoczesna konstrukcja, opracowana od podstaw przez polskich inżynierów, w polskiej fabryce. To pierwszy polski karabinek w pełni zgodny ze standardami NATO. Spełnia oczekiwania żołnierzy i wymagania współczesnego pola walki.

Nowa nazwa rodziny karabinków MSBS to przede wszystkim oddanie hołdu polskiemu bohaterowi – „Grot” to konspiracyjny pseudonim gen. Stefana Roweckiego, komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.


Komentarze [3]
~Na tym G..daleko nie zajdziesz / 2018-02-09 21:54
Niech lepiej dadzą żołnierzom lepsze buty, bo jak narazie to niczym się nie różnią od PRLowskich przemysłowych buciorów olejoodpornych z lat 70-tych.
~Tokyo / 2018-02-09 20:37
KIEDY CZYTAM BZDURNE KOMENTARZE DOTYCZĄCE WOT LUB SŁYSZĘ IRONICZNE WYPOWIEDZI POLITYKÓW PSL I PO, TO WIERZYĆ MI SIĘ NIE CHCE, ŻE MOŻNA BYĆ TAKIMI IGNORANTAMI. USA I WILE PAŃSTW EUROPEJSKICH INWESTUJE W OBRONĘ TERYTORIALNĄ. JAK NIE WIECIE - NIE KOMENTUJCIE. A JAK WIECIE (POLITYCY PSL I PO) - NIE KŁAMCIE. Amerykańska Gwardia Narodowa - to najsilniejsza obecnie na świecie struktura Obrony Terytorialnej. Liczy ponad 350 tys. żołnierzy, z czego prawie 50 tys. jest w służbie czynnej. Gwardia Narodowa Stanów Zjednoczonych posiada własne lotnictwo. Brytyjska Teritorial Army. Wielka Brytania jest najsilniejszym militarnie europejskim państwem NATO. Jej Armia Terytorialna liczy ok. 32 tys. żołnierzy, a w jej szeregach znajdziemy jednostki lądowe, morskie i powietrzne. Szwedzka Hemvarnet. Formacja odgrywa kluczową rolę w krajowej obronności z uwagi na stale zmniejszający się potencjał sił konwencjonalnych. Aktualnie liczy 30 tys. żołnierzy. Obrona terytorialna w państwach bałtyckich. Znajdujące się w trudnym położeniu geopolitycznym kraje były niejako zmuszone do stworzenia jednostek obrony terytorialnej. Estońska Liga Obrony składa się z ok. 13 tys. żołnierzy podzielonych na 9 batalionów. Łotewska Zemessardze liczy ponad 10,5 tys. żołnierzy, zaś litewski KASP ponad 14 tys.
~syg / 2018-02-09 15:03
Terytolialsi "bawią się "Grotami" armia pierwszego rzutu będzie bronić "Kałachami"?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl