Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2018-02-12 14:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Mistrzowie fletu w olsztyńskiej filharmonii

Olsztyn24
Agata i Łukasz Długosz (fot. Ewelina Długosz) | Więcej zdjęć »
W piątek (16.02) solistami koncertu symfonicznego w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii będą wybitni fleciści: Łukasz Długosz i Agata Kielar-Długosz. Jako pierwszą kompozycję wieczoru artyści wykonają Wings Concerto na dwa flety i orkiestrę kameralną Pawła Łukaszewskiego – jednego z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów. Utwór miał prawykonanie w 2017 roku, a partie solowe zostały powierzone znakomitym interpretatorom muzyki współczesnej Agacie Kielar-Długosz i Łukaszowi Długoszowi. W dalszej części koncertu soliści wraz z filharmonikami warmińsko-mazurskim pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego zaprezentują Symfonię koncertująca na dwa flety François Devienne – francuskiego kompozytora żyjącego w latach 1759-1803. Trzecią kompozycją wieczoru w wykonaniu orkiestry pod batutą Piotra Sułkowskiego będzie 5 – częściowa III Symfonia D-dur „Polska” op. 29 Piotra Czajkowskiego.

Agata Kielar-Długosz jest laureatką ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych m.in. finalistką 10. Międzynarodowego Konkursu Fletowego Friedrich Kuhlau w Uelzen, II nagrody na 4. Międzynarodowym Konkursie Fletowym Internazionale Premio w Padwie, II nagrody (I nie przyznano) i nagrody specjalnej na 4. Międzynarodowym Konkursie Fletowym Interpretazione Flautistica w Ovadzie oraz finalistką i laureatką nagrody specjalnej na 11. Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Timisoarze. Otrzymała III nagrodę w 6.Międzynarodowym Konkursie Fletowym Leonardo de Lorenzo w Viggiano. Jako solistka i kameralistka koncertuje w kraju i za granicą. Wielokrotnie prawykonywała koncerty jej dedykowane przez kompozytorów m.in.: Pawła Mykietyna, Grażynę Pstrokońską-Nawratil, Piotra Mossa, Pawła Łukaszewskiego. Była pierwszą flecistką Bayerisches Symphonieorchester München.  Współpracowała również z Münchener Kammerorchester i Bach Collegium München. Grała pod batutą takich dyrygentów jak: Zubin Mehta, Mariss Jansons, Sir Colin Davis, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agnieszka Duczmal, Helmuth Rilling. W 2013 roku uzyskała stopień naukowy doktora sztuk muzycznych.

Łukasz Długosz jest uznany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych współczesnych flecistów. Jest laureatem licznych ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, w tym tak prestiżowych jak: 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.
R E K L A M A
banner
Koncertuje w kraju i za granicą współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami. Jako solista występował m.in.: w Carnegie Hall, Musikverein Goldener Saal oraz Konzerthaus we Wiedniu, Konzerthaus w Berlinie, Gasteig Carl Orff Saal oraz Herkulessaal w Monachium. Jest wielokrotnie zapraszany do wykonania koncertu fletowego Krzysztofa Pendereckiego pod batutą samego kompozytora.

W 2010 roku Łukasz Długosz miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę wykonując koncert Michaela Colina. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Otrzymał szereg nagród fonograficznych, w tym niezwykle prestiżową nagrodę International Classical Music Award (ICMA).

W dorobku ma prawykonania kompozycji polskich i zagranicznych twórców m.in. Enjott Schneidera, Pawła Mykietyna, Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil, Piotra Mossa, Michaela Colina, Pawła Łukaszewskiego i wielu innych.

Jest jurorem znaczących konkursów fletowych, prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał szereg znaczących nagród i stypendiów m.in. Gasteig Musikpreis, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zeit-Preis, Deutsche Stiftung Musikleben. Za wybitną działalność kulturalną i promocję kultury polskiej Łukasz Długosz został odznaczony srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Uwaga! W dniu koncertu, o godz. 18.00 zapraszamy publiczność na kolejne spotkanie pt. „Kameralnie o koncercie”, które poprowadzi Piotr Matwiejczuk - muzykolog, skrzypek, dziennikarz radiowy i krytyk muzyczny. Miejsce: sala kameralna II p. – Wstęp wolny!

******

16 lutego 2018

godz. 18.00 Kameralnie o koncercie – red. Piotr Matwiejczuk , sala kameralna filharmonii II p.
godz. 19.00 Koncert symfoniczny – sala koncertowa filharmonii

Wykonawcy:

» Piotr Sułkowski – dyrygent
» Łukasz Długosz – flet
» Agata Kielar-Długosz – flet
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:

» Paweł Łukaszewski – Wings Concerto na dwa flety i orkiestrę kameralną (2017)
» François Devienne – Symfonia koncertująca na dwa flety
» Piotr Czajkowski – III Symfonia D-dur „Polska” op. 29

Bilety na koncert w cenie 40zł - normalny i 30 zł ulgowy do nabycia w kasie filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz poprzez stronę internetową www.bilety.filharmonia.olsztyn.pl

Bilety do nabycia również na Kartę Dużej Rodziny w ramach programu „Warmia i Mazury dla dużej rodziny”


Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl