Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-02-16 00:21 | Rozmiar tekstu: A A A

W sobotę konsekracja i introdukcja nowego Biskupa Diecezji Mazurskiej

Olsztyn24
Ks. Paweł Hause nowym Biskupem Diecezji Mazurskiej
W sobotę (17.02) w ewangelickim kościele Św. Trójcy w Mikołajkach odbędzie się konsekracja i introdukcja (wprowadzenie w urząd) ks. Pawła Hause na Biskupa Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Ks. Paweł Hause został wybrany na urząd biskupa diecezji podczas wyborczej sesji Synodu diecezjalnego w Mikołajkach, 25 listopada 2017 r.

Uroczystościom przewodniczyć będzie bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła. Aktu konsekracji dokona bp Jerzy Samiec, a asystować będą bp Rudolf Bażanowski (emerytowany biskup diecezji mazurskiej) oraz bp Mindaugas Sabutis (zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego na Litwie).

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, w domu pastorskim, jako syn ks. Jana Hause. Młodość spędził w Warszawie. Po studiach w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 r. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu. W latach 1993-1994 był wikariuszem w Zabrzu, a w latach 1994-1995 wikariuszem w Ustroniu.
R E K L A M A
banner
Od 1995 r. pełni służbę w największej mazurskiej parafii ewangelickiej w Kętrzynie. Od 1999 roku jako jej proboszcz. W latach 2010-2013 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieżowym. Od 2013 roku jest członkiem komisji historycznej Kościoła powołanej do badania inwigilacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przez służby bezpieczeństwa w latach 1945-1989.

Ks. Paweł Hause jest żonaty, ma troje dzieci.

Biskup diecezjalny jest duchowym zwierzchnikiem diecezji i „pasterzem pasterzy”  (łac. „pastor  pastorum”) swojej diecezji. Czuwa nad pielęgnowaniem wspólnoty, odpowiada za życie duchowe diecezji, sprawuje nadzór nad wszystkim duchownymi, katechetami na terenie diecezji, czuwa nad zwiastowaniem Słowa Bożego i sprawowaniem Sakramentów Świętych w swojej diecezji. Biskup czuwa nad zachowaniem jedności i jest za nią odpowiedzialny. Jego jurysdykcji biskupiej podlegają wszystkie jednostki organizacyjne i wszyscy wierni Diecezji. Kadencja biskupa diecezjalnego trwa 10 lat.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl