Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-05-21 13:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Noc Muzeów w kościele Chrystusa Króla

Olsztyn24
Noc Muzeów w kościele Chrystusa Króla w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Od kilku lat diecezja ewangelicko-augsburska w Olsztynie przygotowuje wydarzenia wpisujące się w Europejską Noc Muzeów. Takiego wydarzenia nie zabrakło również we wczorajszą (20.05) noc. Na tegoroczną edycję Europejskiej Nocy Muzeów w kościele Chrystusa Zbawiciela przy Starym Mieście w Olsztynie przygotowano koncerty i wystawy.

Od godziny 19. w kościele można było kolejno wysłuchać koncertu organowego w wykonaniu Klaudii Camilli Twardzik, koncertu w wykonaniu zespołu muzyki cerkiewnej Kliros pod dyrekcją Jana Połowianiuka, koncertu Kwintetu Dętego Mrongovia Brass i na zakończenie koncertu organowego w wykonaniu Magdaleny Białeckiej.

Ciekawą propozycją dla odwiedzających kościół była prezentacja dwóch osiemnastowiecznych biblii ze zbiorów starodruków ewangelickiej parafii w Pasymiu, w tym wydanej w 1726 roku, w Halle, biblii w języku polskim, tak zwanej Biblii gdańskiej. Jej pełny oryginalny tytuł brzmi: „BIBLIA SACRA To iest Wszystkie Księgi Starego i Nowego Przymierza z Żydowskiego i Greckiego Języka na Polski pilnie i wiernie przetłumaczone a teraz podług Edycyi Gdańskiej Roku 1632 przedrukowane. W Hali Magdeburskiey 1726”. Biblia Gdańska była przekładem najczęściej używanym przez ewangelików, podstawową księgą nabożeństwa ewangelickiego do roku 1975 r., czyli do wydania nowego tłumaczenia biblii warszawskiej. Pierwsze wydanie ukazało się w 1632 r. w Gdańsku. Pokazana w Olsztynie zakonserwowana już księga oprawiona w skórę liczy 1640 stron. O tych, ale też innych starodrukach znajdujących się w posiadaniu parafii pasymskiej opowiedział jej proboszcz ks. Witold Twardzik.
R E K L A M A
banner
Ostatnią z propozycji ewangelików na Europejską Noc Muzeów (nie wliczając możliwości poznania zabytkowego kościoła) była otwarta właśnie w sobotę wystawa fotografii księży Diecezji Warmińskiej po 1945 roku. W ekspozycji znajdują się m.in. zdjęcia pierwszych czterech proboszczów olsztyńskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Wystawę przygotowano również w związku z obchodami 500. rocznicy reformacji w Polsce i będzie ją można oglądać co najmniej do końca roku.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Europejska Noc Muzeów 2017 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Olsztynie

21-05-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl