Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-02-22 20:23 | Rozmiar tekstu: A A A

O sprawowaniu władzy zwierzchniej przez zakon krzyżacki na Warsztatach Bałtyjskich

Olsztyn24
Warsztaty bałtyjskie poprowadził dr hab. Jan Gancewski, prof. UWM | Więcej zdjęć »
Po raz drugi w tym roku w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie na Warsztatach bałtyjskich spotkali się dzisiaj (22.02) znawcy i miłośnicy historii. Uczestnicy warsztatu wysłuchali wykładu dra hab. Jana Gancewskiego, profesora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, zatrudnionego w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM, zatytułowanego „Czy zakon krzyżacki był w Prusach suwerenem?”.

- Tą tematyką zajmuję się dokładnie od 1983 roku - powiedział nam prof. Gancewski. - Na pierwszym planie moich zainteresowań zawsze jest zakon krzyżacki, ale nie bitwy, nie wojny, nie pokoje, a gospodarka, struktura, zarządzanie, życie wewnątrz zakonu krzyżackiego w Prusach. Dzisiaj znowu będzie o zakonie krzyżackim (prof. Gancewski nie po raz pierwszy prowadził Warsztaty bałtyjskie - red.), ale trochę od innej strony. Będziemy się zajmować zakonem jako władcą korporacyjnym, który władał w Prusach od XIII do XVI wieku. Odpowiem m.in. na pytania, w jaki sposób to władztwo zakonu krzyżackiego się kształtowało i czy możemy mówić, pod koniec istnienia tego państwa w Prusach, że zakon był suwerenem?

Konkluzja z warsztatu nie była korzystana dla zakonu krzyżackiego.
R E K L A M A
banner
- Od II Pokoju toruńskiego, czyli od 1466 roku, do sekularyzacji w 1525 roku, zakon tracił to władztwo, zresztą na własne życzenie, sprzedając majątek, dzieląc swoje władztwo terytorialne, no i de facto na przełomie XV i XVI stulecia przestał być suwerenem - podsumował prof. Gancewski.

Dr hab. Jan Gancewski, profesor UWM, jest absolwentem historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1997 roku uzyskał doktorat pisząc pracę zatytułowaną „Rola zamków krzyżackich w ziemi chełmińskiej od połowy XIV wieku do 1454 r.” Jest redaktorem naczelnym czasopisma naukowego Mrągowskie Studia Humanistyczne, poświęcone historii i literaturze m.in. na Mazurach. Jest też członkiem Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz wielu innych cenionych instytucji. W swoim dorobku naukowym ma wiele publikacji dot. zakonu krzyżackiego, a interesuje się szczególnie dziejami gospodarczymi zakonu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur [22.02.2018]

»

22-02-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl