Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2018-03-01 15:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ujawniły podziały w środowiskach kombatanckich

Olsztyn24
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Jak co roku, 1 marca w południe, pod pomnikiem Armii Krajowej i Podziemnego Państwa Polskiego w Olsztynie odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod pomnikiem stawiła się spora grupa mieszkańców Olsztyna, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół i organizacji kombatanckich. Inaczej jednak niż do tej pory, w uroczystości nie wziął udziału wojewoda warmińsko-mazurski ani jego przedstawiciel.

Organizatorem olsztyńskiej uroczystości był Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej (NZŻAK). Prezesuje mu Maciej Prażmo, społecznik z Kozłowa, któremu - jak sam mówi - bliskie są prawicowe wartości. Do tej pory drzwi Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie stały przed nim otworem. Wydarzenia związane z kultywowaniem pamięci o żołnierzach Armii Krajowej często odbywały się w Urzędzie Wojewódzkim, a wojewoda lub jego przedstawiciel był ich ważnym uczestnikiem. Teraz wojewodzie Arturowi Chojeckiemu bliżej do konkurencyjnej do NZŻAK organizacji - Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK). Jak wynika z informacji zawartych na stronie internetowej tej organizacji, okręgowi warmińsko-mazurskiemu ŚZŻAK prezesuje Henryk Falkowski (aktywny działacz Ruchu Kukiz`15 - red.), a we władzach okręgu są znane w środowiskach prawicowych nazwiska: Dariusz Jarosiński i Paweł Warot. Do ŚZŻAK jeszcze kilka lat temu należał także Maciej Prażmo i większość członków Niezależnego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Kilka lat temu rozwiązaliśmy warmińsko-mazurski okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, po tym, jak władze związku odmówiły zatwierdzenia wyboru mojej osoby na prezesa okręgu - tłumaczy Maciej Prażmo. - Założyliśmy wówczas Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej, który dbał nie tylko o pamięć żołnierzy AK, ale także innych ugrupowań zbrojnych i o wszystkich kombatantów.
R E K L A M A
banner
Władze krajowe ŚZŻAK nie zatwierdziły jednak uchwały o rozwiązaniu warmińsko-mazurskiego ŚZŻAK, chociaż struktura ta nie działała, a jej dotychczasowi członkowie przeszli do nowego stowarzyszenia kierowanego przez Macieja Prażmo. W ostatnich miesiącach jednak zawieszona w próżni organizacja zaczęła się odradzać. Jej działaczom nie udało się pozyskać żadnego z kombatantów AK, ale zyskali dostęp do wojewody.

- W tamtej organizacji nie ma żadnego kombatanta AK, wszyscy pozostali w naszym związku - podkreśla Prażmo. - A prezesem honorowym jest człowiek, który wcześniej został usunięty ze związku - dodaje.

Skutek podziału w środowisku kombatanckim jest m.in. taki, że wojewoda zorganizował dzisiaj „swoje”, Wojewódzkie Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie i w Miłomłynie, gdzie znajduje się grób Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Smaczku tej sprawie nadaje fakt, że zorganizowana przez Macieja Prażmo uroczystość została objęta honorowym patronatem przez ministra Jana Kasprzyka, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Dodajmy jeszcze, że w zorganizowanej przez Niezależny Związek Żołnierzy Armii Krajowej, wspierany przez Prezydenta Olsztyna, olsztyńskiej uroczystości udział wzięli m.in. wiceprezydent Olsztyna Halina Zaborowska-Boruch, wicemarszałek województwa Wioletta Śląska-Zyśk, wicestarosta olsztyński Andrzej Abako i arcybiskup senior Edmund Piszcz.

Więcej o przebiegu uroczystości na naszych zdjęciach i filmie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [6]
~ja / 2018-03-03 18:06
No i prezes Falkowski, zapewne niechcący, wyjaśnił nam sprawę. Maciej Prażmo miał ambicję zostać wójtem Gminy Kozłowo, podobnie jak kandydatka PiS. Oboje sromotnie przerżnęli w listopadowych wyborach, ale Prażmo okazał się rywalem, a nie partnerem. Tego PiS nie mógł mu wybaczyć. Stąd pomysł na ekspresowe reaktywowanie struktur ŚZŻAK i odcięcie Prażmo i kierowanego przez niego związku od "ludzi trzymających władzę".
~Do żożo / 2018-03-02 22:12
Obchody w Olsztynie odbyły się dlatego, że odbywają się tak już od lat. Weterani wspólnie z władzami miasta organizowali uroczystość. Nigdy nikomu to nie przeszkadzało. Aż do momentu, gdy przyszli mali ludzie i zdecydowali robić wszystko po swojemu. Bolszewia mentalna używająca takich ludzi jak Falkowski - zupełnie bez ambicji - do rozgrywania własnych interesów. Pozwolą mu się pobawić w AK, a potem wyrzucą jak stare gacie. Jest mało bystry więc tego nie widzi. Myśli, że złapał Pana Boga za nogi. Tymczasem jak znam życie przy każdym powiecie powstaną koła im. prezesa Falkowskiego i w każdym powiecie pojawią się cudem odnalezione sanitariuszki tego czy tamtego partyzanckiego oddziału. Tylko czy starczy mundurów po nieżyjących żołnierkach AK?
~Żożo / 2018-03-02 14:49
A w obchodach w Miłomłynie Mszę Świętą sprawował Biskup Jacek Jezierski. Obchody olsztyńskie odbyły się dlatego, że "lider" odpowiednio wcześnie złożył wniosek o organizację i wyprzedził Wojewodę. Sprytny gość.
~Henryk Falkowski / 2018-03-02 13:55
1. Nawet w tak tendencyjnym materiale trudno ukryć, że powodem podziału w środowisku były i są ambicje Macieja Prażmo. Jego konflikt z władzami Światowego Związku Żołnierzy AK w Warszawie doprowadził do usunięcia go ze stowarzyszenia, a on później - jako były już prezes okręgu - zwołał spotkanie, które przekształcił w zjazd i rozwiązał struktury Związku. 2. Teraz Maciej Prażmo głosi tezę, że nastąpiło przekształcenie ŚZŻAK w jego aktualny „Niezależny … „. 3. Nie wszyscy członkowie ŚZŻAK przeszli do związku M. Prażmo. To oni wraz z Zarządem Głównym doprowadzili do reaktywacji struktur Okręgu i wielu kół powiatowych – Olsztyn, Pisz, Lidzbark Warmiński, Kętrzyn, Ostróda, Giżycko. W dalszych czterech pracujemy teraz nad podobnym działaniem. 4. M. Prażmo kłamie mówiąc, że w naszych strukturach nie ma kombatantów. Wymienię tylko m.in. mjra Józefa Rusaka, Jadwigę Łubniewską, doktor Krystynę Andrzejewską. 5. Pan Redaktor powinien wiedzieć, że M. Prażmo w listopadzie zeszłego roku kandydował na wójta gminy Kozłowo, więc nie jest takim wolontariuszem za jakiego chce uchodzić. 6. Działam w strukturach Kukiz 15, ponieważ rodzina Pawła Kukiza była i jest zasłużona dla Ojczyzny. Dziad Pawła Kukiza został zamordowany w więzieniu na Brygitkach we Lwowie, a ś.p. ojciec naszego lidera był zasłużonym lekarzem i piewcą kultu maryjnego na Kresach. Henryk Falkowski Prezes Zarządu Okręgu Warmińsko-Mazurskiego ŚZŻAK
~syg / 2018-03-02 13:48
Polscy weterani i patrioci w dniu pamięci o żołnierzach wyklętych chcieli złożyć wieńce pod londyńskim pomnikiem. Niestety, urząd londyńskiej dzielnicy nie wydał zgody, bo "marsz zakłóca komunikację" - donosi Polish Youth Association. https://wiadomosci.onet.pl/swiat/wielka-brytania-polskim-weteranom-zabroniono-zlozenia-wiencow-pod-pomnikiem/2dw528k
~Olo / 2018-03-01 20:50
I tak się żrą o palmę pierwszeństwa kto lepszy w honorowaniu tych, którzy mieli często cywiliną krew na rękach. Takie to "święto".
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2018 w Olsztynie

»

01-03-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl