Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2018-03-15 16:20 | Rozmiar tekstu: A A A

PSL proponuje podwyższenie progów dochodowych dla świadczeń 500+

Olsztyn24
(fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski)
Tysiące rodzin i samotnych matek z całej Polski muszą oddać łącznie 48 mln zł za niesłuszne - zdaniem urzędników - pobieranie świadczeń 500+ na pierwsze dziecko. Co oznacza w praktyce, że najczęściej przekroczyły o kilka, kilkanaście złotych progi dochodowe. Polskie Stronnictwo Ludowe wystąpiło więc z projektem ich podwyższenia, z 800 zł netto na osobę w rodzinie, do 1050 zł netto oraz z 1200 zł do 1575 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne.

- Innym możliwym rozwiązaniem jest wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę”, czyli wypłacanie świadczeń pomniejszonych o kwotę przekraczającą próg dochodowy. Czyli przykładowo 499 zł, gdy wymagany dochód jest wyższy o złotówkę - mówi Urszula Pasławska, posłanka PSL z Warmii i Mazur. - Walczymy o to od dwóch lat, ale posłowie PiS są przeciwni. Pozostaje mieć nadzieję, że w końcu przekonamy ich do podwyższenia progów dochodowych.

Obecnie samotna matka z jednym dzieckiem, która zarabia miesięcznie 1601 zł, 500+ nie dostaje. Mimo że ich rodziny żyją poniżej minimum socjalnego, które wg analiz Instytutu Pracy i Polityki Społecznej wynosi 900 zł na osobę w rodzinie z dzieckiem do 13 roku życia i 955 zł, gdy dziecko ma 13-18 lat! Takich kobiet w Polsce jest ok. 300 tysięcy.
R E K L A M A
banner
Zdaniem PSL tak dalej być nie może, pieniądze z 500+ powinny trafiać do najbardziej potrzebujących.

- W sytuacji, gdy rząd PiS lekką ręką wydaje miliony zł na nagrody dla swoich polityków, wręcz niemoralne jest pozbawianie ubogich rodziców pomocy 500+, albo zmuszanie ich do zwracania kilku tysięcy zł za nieznaczne przekroczenie progu dochodowego - mówi Urszula Pasławska. - Znacznie bardziej racjonalne będzie podwyższenie progów, albo wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę”. Jesteśmy gotowi do rozmów o obu wariantach. Najważniejsze, żeby program 500+ po modyfikacjach był wreszcie sprawiedliwy.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodawanie nowych komentarzy do tego artykułu zostało zablokowane.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl