Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2017-10-02 20:49 | Rozmiar tekstu: A A A

Posłanki opozycji apelują o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności

Olsztyn24
Urszula Pasławska - posłanka PSL z Warmii i Mazur
Urszula Pasławska, posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego z Warmii i Mazur, została jedną z trzech sygnatariuszek listu parlamentarzystów do prezydenta RP z apelem o zawetowanie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności, która centralizuje i uzależnia od rządu PiS wszystkie organizacje pozarządowe w Polsce.

- Razem z Moniką Wielichowską z Platformy Obywatelskiej i Moniką Rosą z Nowoczesnej powołałyśmy również zespół parlamentarny ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi - mówi Urszula Pasławska. - Nasze cele to wypracowanie reguł współdziałania z NGO opartych na Konstytucji RP oraz obrona trzeciego sektora przed zależnością od polityków.

Powołany przez PiS Narodowy Instytut Wolności nie posiada nawet żadnych narzędzi do rozwiązania problemów organizacji pozarządowych. Będzie jedynie kontrolował ich działalność i uznaniowo wypłacał dotacje z pieniędzy publicznych, ok. 5, 5 mld zł rocznie. Istnieje obawa, że środki wpłyną wyłącznie na konta organizacji związanych i popierających PiS, jak fundacje ojca Rydzyka czy państwa Elbanowskich.
R E K L A M A
banner
W Polsce zarejestrowanych jest ok. 17 tys. fundacji oraz 86 tys. stowarzyszeń. Ok. 34 proc zajmuje się sportem, turystyką, rekreacją. 15 proc. - edukacją, 13 proc. kulturą, 8 proc. pomocą niepełnosprawnym.

- Ich głos nie został nawet wysłuchany podczas procedowania nad ustawą - dodaje Urszula Pasławska. - Parlamentarzyści PiS nie wyrazili zgody na wysłuchanie publiczne argumentów przedstawicieli NGO, a w procesie legislacyjnym odrzucili wszystkie ich poprawki i wnioski. Choćby z tej przyczyny ustawa o Narodowym Instytucie Wolności nie powinna wejść w życie. Apelujemy do prezydenta o weto.

Komentarze [3]
~Zaorane / 2017-10-03 09:50
Polecam artykuł na Debacie pt. "Poseł PSL Pasławska nie ma w rodzinie "córki leśniczego"?". http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/polska/5865-posel-psl-paslawska-nie-ma-w-rodzinie-corki-lesniczego-najnowsze-slajd-kafelek.html
~ / 2017-10-03 08:48
stowarzyszenia i tym podobne dla cwaniaków to pralka pieniedzy z samorzodow a wiadomo kto w samorzodah he pzdr oby mniej takih osob w polityce :)
~Bura / 2017-10-02 22:27
Przejrzałam listy organizacji pozarządowych, które dostały środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. I... jestem całym sercem za PiS. Z patologią należy walczyć.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl