Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2018-03-19 20:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Marszałek obchodził dzisiaj imieniny

Olsztyn24
Waldemar Ziarek, prezes Związku Piłsudczyków RP w Olsztynie | Więcej zdjęć »
19 marca obchodzone jest zwyczajowe święto wszystkich Józefów. Najsłynniejszym Józefem, który pozostaje w świadomości Polaków, jest Józef Piłsudski. Dlatego też Związek Piłsudczyków RP oraz Sejmik Samorządu Gospodarczego Warmii i Mazur zorganizowały wojewódzkie obchody jego imienin pod hasłem „Imieniny Marszałka - Architekta Niepodległej”.

Tegoroczne, trwające 2 dni (19-20.03) obchody odbywają się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie i w Miejskiej Bibliotece w Ełku. Gośćmi specjalnymi wydarzenia są pisarka Barbara Wachowicz oraz płk dypl. Tomasz Łysek.

Obdarzona tytułem „Pisarki losu polskiego” Barbara Wachowicz to laureatka orderu „Polonia Mater Nostra Est” (Polska naszą Matką) za wyjątkowy dar przekazywania młodzieży skarbów narodowego dziedzictwa oraz nagrody Totus Episkopatu Polski „Dzieło Nowego Tysiąclecia” za niestrudzone, pełne żarliwości i entuzjazmu propagowanie kultury chrześcijańskiej, patriotyzmu i pięknej polszczyzny, postaw honoru i prawości, zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków.
R E K L A M A
banner
Płk dypl. Tomasz Łysek to były komandos, twórca słynnego kursu taktyczno-wytrzymałościowego „Patrol”, za którego wprowadzenie otrzymał „Buzdygana” - wojskowego Oscara. W ciągu 10 lat kurs udało się ukończyć zaledwie 100 żołnierzom. O jego trudności i poziomie świadczą dane: certyfikat ukończenia otrzymuje zazwyczaj nie więcej niż 25% kursantów rozpoczynających szkolenie i tylko 60% tych, którzy dotrwali do ostatniego dnia kursu. Certyfikat i naszywka oznacza przynależność do elity dowódczej pododdziałów rozpoznania Wojska Polskiego. Jak dotąd odbyło się 10 pełnych edycji „Patrolu”.

Głównym punktem dzisiejszej uroczystości było wręczenie wyróżnień Związku Piłsudczyków RP -„Buław Marszałkowskich” oraz Złotych Krzyży Związku Piłsudczyków RP. Ponadto m.in. odczyt wygłosiła Barbara Wachowicz, wręczono certyfikaty „Szkoła Promująca Niepodległą” i rozstrzygnięto konkurs na plakat promujący 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uroczystość uświetnił również muzyczny występ Tadeusza Macheli (Kapela Jakubowa) oraz wystąpienie Małgorzaty Kurmin w interpretacji wspomnień Aleksandry Piłsudskiej.

Wspomnieć również należy, że uczestnicy uroczystości przed jej rozpoczęciem złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą solenizanta, widniejącą na fasadzie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Uroczystości organizowane są pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, Prezesa Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP, gen. Stanisława Władysława Śliwy oraz Piotra Sosnowskiego, syna gen. Kazimierza Sosnkowskiego, w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Organizatorami wydarzenia są: Związek Piłsudczyków RP i Sejmik Samorządu Gospodarczego Warmii i Mazur. Wsparcia udzielił Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Powiat Olsztyński, AMW Olsztyn, Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej, IPN, ZHR, Dachland i inni partnerzy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [5]
~Ziomal / 2018-03-28 19:08
Nie określiłbym tego wydarzenia maskaradą. Fajna, ciekawa inicjatywa. Oryginalny pomysł, którego przekaz trafia do dzieci i młodzieży. Gratuluję. Tak trzymać!
~Janek / 2018-03-28 18:15
koko chyba coś Ci się pomyliło, z tego co mi wiadomo to Ziarek, kilka lat temu oskarżył publicznie Iwińskiego o oblanie czerwona farba tablicy Piłsudskiego to raczej po szkole nie chadzał.
~myk / 2018-03-20 17:30
Ja też nie mogę się nadziwić, że Ziarkowi nie wstyd. Esencja żenady.
~koko / 2018-03-20 15:25
Kiedyś prowadzał po szkołach Iwińskiego, teraz czci Piłsudskiego. Taka kolej rzeczy.
~Max i ferajna / 2018-03-20 13:14
Jaja jak berety!!! Jest Wielki Post, a obywatel i (chyba) katolik Ziarek i jemu podobni przebierańcy urządzają maskarady jak w karnawale. Że-na-da!
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Imieniny Marszałka Piłsudskiego 2018 w Olsztynie

20-03-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl