Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-03-22 20:24 | Rozmiar tekstu: A A A

O warmińskich cmentarzyskach elit z początków epoki brązu na Warsztatach bałtyjskich

Olsztyn24
Warsztaty Bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »
Zaskakującym rezultatom wykopalisk archeologicznych pod Dobrym Miastem poświęcony był dzisiejszy (22.03) wykład z cyklu „Warsztaty bałtyjskie” w Muzeum Warmii i Mazur. Autor wykładu, dr Jarosław Sobieraj, opierając się na wynikach wykopalisk prowadzonych w latach 2014-2017 w Kosyniu i Praslitach udowadniał, że już w epoce brązu, ponad 3,5 tys. lat temu, na środkowej Warmii mieszkali ludzie.

W 2014 roku, na północ od Dobrego Miasta, ujawniono pierwszy na Warmii grób z II okresu epoki brązu, datowany na lata 1700 - 1600 p.n.e. Kolejne sezony wykopalisk doprowadziły do odkrycia dalszych grobów z tego okresu. Do tej pory znaleziono ich już 6.

- Te odkrycia należą chyba do ważniejszych odkryć w prahistorii tego terenu - mówi dr Jarosław Sobieraj. - Dokonaliśmy ich w sytuacji, kiedy nic nie wiedzieliśmy o mieszkańcach Warmii w tamtym okresie. Jedynymi śladami pobytu ludzi w tym czasie były luźno odnajdywane przedmioty. W tej chwili mamy dowód na to, że ktoś tu jednak mieszkał, i to mieszkał nie byle jak. To są naprawdę elitarnie wyposażone pochówki należące do elit, do socjety.
R E K L A M A
banner
Wykopaliska pod Dobrym Miastem pozwoliły wypełnić „białą plamę” w wiedzy o osadnictwie na Warmii i Mazurach w epoce brązu.

- Odkrywany okres, którego tutaj nie było, czyli dla wczesnego i starszego okresu epoki brązu nie znaliśmy żadnego osadnictwa, nie znaliśmy niemalże żadnych zabytków z tego okresu - wyjaśnie dr. Sobieraj. - W tej chwili możemy mówić o napływie przedmiotów właściwie ze wszystkich centrów kulturowych ówczesnej Europy. To wszystko trafiało tutaj, na środkową Warmię.

Jarosław Sobieraj jest absolwentem Instytutu Archeologii i Etnografii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest autorem licznych badań terenowych, w tym dotyczących cmentarzysk i osad z młodszej epoki kamienia oraz wczesnej epoki brązu. Kierował badaniami archeologicznymi na Pomorzu i ziemi chełmińskiej. Od 1996 r. jest pracownikiem Muzeum Warmii i Mazur, obecnie jest kustoszem dyplomowanym w dziale archeologii.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Wykład dra Jarosława Sobieraja w ramach Warsztatów bałtyjskich

22-03-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl