Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Tomasz Lenkiewicz | 2018-03-27 14:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Stefan Grodzicki - pierwszy olimpijczyk na Warmii i Mazurach ze swoją ulicą

Olsztyn24
Ul. Stefana Grodzickiego w Sępopolu (fot. archiw. Muzeum Sportu - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie od początku swojego istnienia stara się, aby pamięć o wybitnych sportowcach z Warmii i Mazur przetrwała próbę czasu, a wiedza o nich trafiła do jak największej liczby osób. Dlatego też z wielką radością przyjęliśmy informację o staraniach uczniów gimnazjum z Sępopola: Kacpra Siudka i Bartosza Szyndlera, by jedną z ulic w Sępopolu, ulicę Karola Świerczewskiego, przemianować na ulicę Stefana Grodzickiego, czołowego polskiego jeźdźca, olimpijczyka z Monachium. Projekt był realizowany w ramach XXIII Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży – „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne”.

Zadanie było bardzo trudne. Należało przede wszystkim uzyskać zgodę rodziny, zebrać materiały o Stefanie Grodzickim, przedstawić jego sukcesy sportowe, powiązania z Sępopolem. Tu pomocy w projekcie udzieliła przede wszystkim wdowa po olimpijczyku – Teresa Grodzicka-Szymańska, która przekazała uczniom wszystkie potrzebne materiały. Skromny udział ma też Muzeum Sportu im. Mariana Rapackiego OSiR w Olsztynie. Muzeum przekazało zdjęcia gablot, pucharów, medali oraz innych pamiątek, które muzeum otrzymało od rodziny Stefana Grodzickiego.

Trzeba było również przekonać do projektu mieszkańców Sępopola oraz lokalne władze. To wszystko udało się i w Dniu Dziecka, 1 czerwca 2017 r., Kacper i Bartosz na XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przedstawili propozycję, która została zaakceptowana. Organizatorem sesji była Kancelaria Sejmu, a współorganizatorami: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.
R E K L A M A
banner
Kolejnym krokiem była Uchwała nr XLI/285/17 Rady Miejskiej w Sępopolu z dnia 8 sierpnia 2017 r. w sprawie zmiany nazw ulic na terenie miasta Sępopol, która weszła w życie 26 września 2017 r.

Efekt działań Bartosza i Kacpra to również tablica pamiątkowa, jaka stanęła w Liskach, w miejscu, gdzie Stefan Grodzicki mieszkał, pracował i trenował. Tablicę ufundowali: sołtys Adam Papierzyński, radny gminy Stefan Wojnicz oraz mieszkańcy Lisek. Mocno popierali też projekt zmiany nazwy ulicy.

Stefan Grodzicki to najprawdopodobniej pierwszy olimpijczyk na Warmii i Mazurach, którego imieniem nazwana została ulica. Jego sukcesy sportowe po raz kolejny zostały docenione i uhonorowane. Jest to również wspaniały ukłon mieszkańców Sępopola w stronę wspaniałego sportowca, którego kariera tak bardzo była związana z tamtymi stronami. Dzięki projektowi pamięć o Stefanie Grodzickim przetrwa z pewnością lata.

W sobotę (24.03) wraz z Teresą Grodzicką-Szymańską pojechaliśmy do Sępopola, by zobaczyć ulicę Stefana Grodzickiego. Chcieliśmy również sfotografować tabliczki z nazwą ulicy, których zdjęcia pojawiłyby się w gablotach Muzeum Sportu w Olsztynie. I tu spotkało nas duże rozczarowanie. Z punktu widzenia prawa ulica Stefana Grodzickiego jest, natomiast w rzeczywistości ulica w Sępopolu nadal ma poprzedniego patrona, chociaż od uchwały Rady Miasta Sępopola minęło ponad siedem miesięcy. Włożono bardzo dużo pracy w opisany projekt, ale władze miasta nie do końca wywiązały się z zadania. Jest to co najmniej dziwne. Mamy nadzieję, że wkrótce ten stan ulegnie zmianie.

Tomasz Lenkiewicz

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl