Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-03-27 15:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Akademia Kulinarna Marcina Budynka ponownie gościła w „Gastronomiku”

Olsztyn24
Warsztaty kulinarne „Stawiam na drób” w ZSGS w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Akademia Kulinarna Marcina Budynka jest częstym gościem w Zespole Szkół Gastronomicznych w Olsztynie. Dzisiaj (27.03) Marcin Budynek z zespołem przyjechał do „Gastronomika” z propozycją przeprowadzenia kolejnych warsztatów, tym razem w ramach projektu „Stawiam na drób”. Celem przedsięwzięcia było wyedukowanie uczniów z zakresu jakości mięsa drobiowego, a także zaprezentowanie wariacji kulinarnych z polskim mięsem drobiowym w roli głównej.

- Bardzo się cieszymy, że takie warsztaty odbywają się cyklicznie w naszej szkole - mówi Młgorzata Świech-Twarowska, dyrektor ZSGS w Olsztynie. - Co roku gościmy znakomitych szefów kuchni, bo nie ma nic cenniejszego niż podglądanie, jak gotują mistrzowie kuchni i uczenie się właśnie od nich.

W dzisiejszych warsztatach wzięło udział ponad 20 uczniów z branżowej szkoły I stopnia w zawodzie kucharz oraz z technikum o kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. W części teoretycznej przyszli kucharze zdobywali wiedzę o właściwościach i zaletach drobiu, o sposobach rozpoznawania dobrego mięsa drobiowego, jego rozbioru na elementy kulinarne, ale także o „mykach” nieuczciwych producentów mięsa. W części praktycznej zadaniem uczestników warsztatów było przygotowanie potraw z kurczaka, z kaczki, z indyka, z perliczki lub z przepiórki, według przepisów opracowanych przez Akademię Kulinarną Marcina Budynka. W menu znalazły się m.in. pieczone skrzydełka z kurczaka z pomarańczową glazurą, kurczak z curry z sezamem i pak choy z ryżem, czy kotleciki z indyka i kaszy bulgur. Z zadań praktycznych uczniowie ZSGS wywiązali się po mistrzowsku.
R E K L A M A
banner
- Młodzież w tej szkole już jest mistrzem - ocenił Marcin Budynek. - Robię około 40 szkoleń rocznie w różnych szkołach w Polsce. Ta olsztyńska jest jedną z lepszych szkół jaką widziałem. I nie mówię wyłącznie o nowoczesnym wyposażeniu, ale o kadrze, która zajmuje się tą młodzieżą, która cały czas sama się rozwija. To widać. Uczniowie nie mają zbędnych pytań. Pytają tylko o rzeczy związane z tym co robią. Mnie się bardzo dobrze współpracuje z tą młodzieżą. Myślę, że to jest nasza przyszła kadra kulinarna, tym bardziej, że gastronomia polska wchłania każde ilości dobrych kucharzy. Ten zawód jest super pomysłem na swoją przyszłość zawodową.

Warsztaty „Stawiam na drób” zostały sfinansowane przez Związek Polskie Mięso.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl