Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Halina Ławczyńska | 2018-04-13 10:53 | Rozmiar tekstu: A A A
Helena Piotrowska spotkała się ze słuchaczami Akademii Trzeciego Wieku

Życie jest sztuką...

Olsztyn24
Spotkanie z Heleną Piotrowską w ATW (fot. Halina Ławczyńska - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Gościem jednego z cyklicznych spotkań ze słuchaczami Akademii Trzeciego Wieku w Kamienicy Naujacka MOK w Olsztynie była w czwartek (12.04) Helena Piotrowska, pisarka, poetka, felietonistka. Temat jej wykładu brzmiał „Życie jest sztuką, a sztuka życiem”, czyli taki, jak tytuł biografii Hieronima Skurpskiego jej autorstwa. Helena Piotrowska przedstawiła pokrótce tematykę swoich dziewięciu dotąd wydanych publikacji opartych na faktach, by skupić się na temacie podstawowym: osobowości, dziele twórczym i działalności zawodowej i społecznej bohatera „Życie jest sztuką...”.

Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o młodym, zdolnym Mazurze, którym zaopiekowało się małżeństwo Biedrawów, a to zaowocowało pierwszymi publikacjami jego rysunków, a następnie nauką w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Chłopak odwiedzał wówczas dom Jana Matejki i podziwiał szkice do „Bitwy pod Grunwaldem”. Los chciał, że było mu dane asystować przy rozwijaniu oryginalnego płótna, które we wrześniu 1939 roku zostało zakopane w majątku pod Lublinem, a po kilku latach odkopane i poddane pracom konserwatorskim. Skurpski spisywał krok po kroku, w jaki sposób to dzieło Matejki odzyskiwało swój dawny blask.  

W opowieści pojawił się okres wojenny z całą tragedią wywózek, obozów koncentracyjnych, ale też bogatym dorobkiem twórczym tamtego okresu; cykle „Panika”, „Humanizm wojny”, „Okropności wojny”. Autorka przedstawiła różnice między grafiką i rysunkiem. Potem oczami wyobraźni dojrzeliśmy powojenny, zapierzony Olsztyn, w którym, pod okiem dyrektora Muzeum Mazurskiego, Hieronima Skurpskiego wykonywano olbrzymią pracę muzealniczą, mającą na celu ochronę dóbr kultury. Rozwijało się życie kulturalne, powstawały instytucje kultury. A on ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie.
R E K L A M A
banner
Poznaliśmy Skurpskiego jako męża i ojca, ale przede wszystkim artystę o ogromnej pasji twórczej: grafika, rysownika, malarza. Człowieka o szerokich horyzontach myślowych, towarzyskiego, medialnego. Jego dom, i ten na zamku olsztyńskim, i ten przy ul. Warmińskiej, pełnił rolę swoistego centrum kultury. Był człowiekiem oczytanym, potrafiącym dzielić się swą wiedzą z historii sztuki i zarażać nią innych. Wiedzę tę musiała też posiąść osoba pisząca książkę o nim, co też Piotrowska podkreśliła, sypiąc tytułami pozycji, które ją w tym względzie wsparły. Przytoczyła szereg anegdot, którymi raczył ją ten człowiek, opowiedziała też zabawne scenki, jakich nie brakowało w ich wzajemnych relacjach podczas pracy nad książką.

Aby udowodnić, jak znany i ceniony był bohater „Życie jest sztuką...”, zademonstrowała kilka artykułów prasowych, jakie ukazały się przed i po wydaniu tej biografii. Przypomniała o corocznie wręczanej Nagrodzie Prezydenta Olsztyna im. Hieronima Skurpskiego w dziedzinie sztuk plastycznych. Jedno z gimnazjów olsztyńskich wybrało go na patrona szkoły; imię to przejmuje Szkoła Podstawowa nr 11.

Helena Piotrowska wyraziła zadowolenie, że my, słuchacze ATW, zechcieliśmy, by nam, po 13 latach od wydania książki, przypomniała tę znaczącą postać. Zrobiła to z wdziękiem, toteż my wyraziliśmy swoją wdzięczność, wręczając jej w podziękowaniu bukiet kwiatów i pisemne podziękowanie od ATW i MOK.

Helena Piotrowska – uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury (2014), Laureatka Złotej Dziesiątki Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur (2013). Wyróżniona w konkursie literackim „O laur Łyny” (2012) oraz w konkursie „Losy nasze” (2000). Nagrodzona przez Cogito za wiersz pisany gwarą (1999). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010) oraz Urzędu Miasta w Olsztynie (2004). Zasłużony Działacz Kultury.

******

Publikacje książkowe Heleny Piotrowskiej: „Przyjdź będziesz tańczyć. Wspomnienia o Wojciechu Muchlado” (2004), „Życie jest sztuką, a sztuka życiem. Rzecz o Hieronimie Skurpskim” (2005); „Trzeba mieć serce. Ewenement Janiny Triebling” (2009) „Hulajnitka. Życie i twórcze dzieło Barbary Hulanickiej” (2010), „Czyżby diabeł ostatnią skrzynię otworzył?” (2013), „W warkoczu spalin. Rodowód i pasje Kazimierza Kurgana” (2014), „Kocham młodzież. Marian Rapacki, trener-wychowawca„ (2014), „Zakrętasy” (2014), „Weźcie to dziecko” (2015). W przygotowaniu do druku „Kronselki”.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl