Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2018-04-26 14:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Wernisaż wystawy „Polskie benedyktynki mniszki” Wojciecha Stana jutro w WBP

Olsztyn24
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie, „Pałac Mortęgi” i Benedyktyńska Wspólnota „Benedictus” zapraszają jutro (27.04), o godzinie 17.00, do Galerii Stary Ratusz WBP, na wernisaż wystawy fotograficznej „Polskie benedyktynki mniszki” Wojciecha Stana.

Wojciech Stan, urodzony w 1934 r. Absolwent Wydziału Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował również w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. Członek ZPAF, autor ponad 30 indywidualnych wystaw fotograficznych prezentowanych w kraju i za granicą (liczny udział w ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach fotograficznych). Jego zdjęcia były publikowane w ponad 60 publikacjach. Autor albumów o Radomiu, benedyktynach tynieckich oraz o polskich benedyktynkach mniszkach. Za wieloletnią działalność poświęconą byłemu obozowi zagłady na Majdanku, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Artysta po raz drugi prezentuje swoje fotografie w Galerii Stary Ratusz - pierwsza wystawa odbyła się w 2008 r. i dotyczyła benedyktynów tynieckich. Obecna poświęcona jest różnym aspektom życia w dziewięciu istniejących klasztorach polskich benedyktynek. Zdjęcia Wojciecha Stana „uchylają w sposób niezwykle subtelny i wyciszony furty poszczególnych klasztorów”. Pokazują miłość człowieka do Boga i do ludzi, modlitwę i pracę dzisiejszych mniszek, które próbują tłumaczyć na współczesny język wyzwanie rzucone przez św. Benedykta przed półtora z górą tysiącem lat.
R E K L A M A
banner
Benedyktynki w Polsce

s. prof. Małgorzata Borkowska:

W Polsce jest obecnie dziewięć klasztorów mniszek reguły św. Benedykta, należących do kongregacji p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wspólnoty nie są duże: liczą od kilku do dwudziestu kilku zakonnic. Mają za sobą długą i burzliwą historię: wojny, kasaty, wygnania… Wiele klasztorów „obca przemoc” zniszczyła skutecznie, inne jednak bądź przetrwały, bądź odrodziły się po okresie prześladowań. I żyją nadal według napisanej w piątym wieku reguły.

Wystawie towarzyszy również wspomnienie o Magdalenie Mortęskiej, założycielce i reformatorce prezentowanych klasztorów.

Magdalena Mortęska żyła w latach 1554-1631. Zmarła w opinii świętości. Młodość spędziła w rodowej posiadłości w Mortęgach k/Lubawy. Tu dojrzewała w wierze i w powołaniu zakonnym. Obecnie trwa jej proces beatyfikacyjny.

Wystawa będzie czynna do 10 maja 2018 r.

Zapraszamy!

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl