Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-05-13 14:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Udana Noc Muzeów na Polach Grunwaldzkich

Olsztyn24
Noc Muzeów w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem | Więcej zdjęć »
Atrakcyjny program i dobra pogoda - to podstawowe warunki udanej imprezy plenerowej. Dla organizatorów takiej imprezy ważna jest też liczna publiczność. Wszystkie te warunki zostały spełnione podczas sobotniej (12.05) Europejskiej Nocy Muzeów, zorganizowanej przez Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem - był bogaty i atrakcyjny program, była wspaniała, letnia pogoda, a na Pola Grunwaldu przyjechało sporo miłośników historii i dobrej zabawy.

Jak już wcześniej informowaliśmy, Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem drugi raz z rzędu zdecydowało się nieco wyprzedzić inne muzea w organizacji wydarzenia w ramach Europejskiej Nocy Muzeów i zaprosiło do odwiedzenia Pól Grunwaldzkich na tydzień przed oficjalnym terminem bardzo popularnego już w Europie wydarzenia. Wszystko po to, by publiczność mogła odwiedzić to ważne dla historii Polski muzeum, aczkolwiek położone nieco na uboczu szlaków komunikacyjnych i w oddaleniu od większych miejscowości, które na Europejską Noc Muzeów niewątpliwie przygotują wiele atrakcji. Rok temu „przyspieszenie” Europejskiej Nocy Muzeów na Polach Grunwaldzkich o tydzień sprawdziło się, nie inaczej było i w tę sobotę.

Uczestnicy wydarzenia na Polach Grunwaldzkich nie mieli powodów do narzekania na brak atrakcji. Imprezę rozpoczęło zwiedzanie Pól Grunwaldzkich i ekspozycji w pawilonie wystawowym z przewodnikiem. W pawilonie wystawowym uczestnicy wydarzenia mogli też wziąć udział w ważnym dla muzealników otwarciu nowej wystawy czasowej replik XVI i XVII-wiecznego uzbrojenia, które wykonał białoruski płatnerz Siergiej Nurmatov. Zorganizowanie tej nad wyraz ciekawej ekspozycji było możliwe dzięki mecenatowi Energa S.A.
R E K L A M A
banner
Przy pawilonie wystawowym na gości muzealników czekali członkowie Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde z zaproszeniem do udziału w grach i zabawach rycerskich i plebejskich. Można było m.in. strzelić z hakownicy i łuku, rzucić toporem, pokonać tor przeszkód czy powalczyć na sportowe miecze.

W oczekiwaniu na zmierzch i odpalenie pochodni, uczestnicy wydarzenia wysłuchali opowieści o bitwie grunwaldzkiej - opowieści nieco innej niż znana z sienkiewiczowskich „Krzyżaków”, a nawet podawanej przez historyków, bo opartej na wynikach prowadzonych przez ostatnie cztery lata badań archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Badania te będą kontynuowane w następnych latach i zapewne rzucą jaśniejsze światło na przebieg największej bitwy średniowiecznej Europy.

Gdy zaszło słońce, zapalono pochodnie i przy ich blasku kilkuset uczestników orszaku ruszyło ze wzgórza pomnikowego do kaplicy pobitewnej, a później do amfiteatru przy polu namiotowym. Tam bowiem znajduje się replika litewskiego zamku, w którym zaplanowano rozegranie walk rycerskich. W szrankach przeciwko sobie stanęło po czterech rycerzy reprezentujących Północ i Południe Polski. Drużyna Północy składała się z członków rycerskiej reprezentacji Warmii i Mazur, natomiast Południe reprezentowali członkowie Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Leo Corde. Nocne walki były bardzo zacięte i rozgrzewały kibiców do czerwoności. Ostatecznie wygrali „nasi”: 3:1.

Po rycerskim turnieju widzom zaprezentował się bytomski Teatr Ognia Nam-Tara. A ostatnim akcentem sobotniej imprezy na Polach Grunwaldu było ognisko z pieczeniem grunwaldzkich kiełbasek.

Z wydarzenia przygotowaliśmy obszerną foto- i wideorelację (nad częścią filmów jeszcze pracujemy). Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmów. Liczymy, że zachęcą one do odwiedzenia Pól Grunwaldzkich podczas kolejnej Nocy Muzeów.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Noc Muzeów 2018 w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (1)

12-05-2018

image galeria
Noc Muzeów 2018 w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (2)

12-05-2018

image galeria
Noc Muzeów 2018 w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem (3)

12-05-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl