Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2018-05-17 23:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Megality na Mazurach? Odpowiedź padła podczas Warsztatów bałtyjskich w olsztyńskim zamku

Olsztyn24
Wykład dr Marty Śliwy „Megality (?) na dawnych ziemiach pruskich” | Więcej zdjęć »
Znalezienie w Internecie informacji o budowlach megalitycznych na Warmii i Mazurach jest bardzo trudne, żeby nie powiedzieć - niemożliwe. Są jednak ludzie, choć nieliczni, którzy taką wiedzę mają w głowach. Jedną z takich osób jest dr Marta Śliwa, adiunkt w Zakładzie Filozofii Kultury i Dziedzictwa Kulturowego Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prywatnie miłośniczka różnorodności kulturowej, pasjonatka podróży i... megalitów. W czwartkowy (17.05) wieczór w olsztyńskim zamku, podczas spotkania z cyklu „Warsztaty bałtyjskie”, pani doktor podzieliła się z miłośnikami archeologii swoją wiedzą o megalitach, przedstawiając wykład zatytułowany „Megality (?) na dawnych ziemiach pruskich”.

- Okazuje się, że megalitów na Mazurach trochę jest - powiedziała nam przed wykładem dr Marta Śliwa. - W kulturze amfor kulistych, która dotarła na Mazury, mamy do czynienia z grobami skrzynkowymi, które zaliczamy do grobów megalitycznych. Prośba o przeprowadzenie tego wykładu była dla mnie wyzwaniem, bo chociaż jestem miłośniczką megalitów, to swoją wiedzę o śladach stylu megalitycznego na dawnych ziemiach pruskich musiałam zgłębić. Udało mi się to m.in. dzięki pomocy archeologów z Muzeum Warmii i Mazur.

Wyjaśnijmy w tym miejscu, że megality to międzyplemienny i międzykulturowy styl architektoniczny, będący wyrazem uniwersalistycznej religii kultu przodków i Wielkiej Matki (Magna Mater), przejawiający się w monumentalnych, prostych i surowych budowlach, głównie grobowych, ale też świątynnych i ceremonialnych. Najstarsze z budowli megalitycznych odkryto w Afryce i pochodzą one sprzed 8 tysięcy lat. Najstarsze europejskie megality są o tysiąc lat młodsze i odkryto je na Półwyspie Iberyjskim.
R E K L A M A
banner
- Pojęcie megalitu jest nadużywane - dodała dr Śliwa. - Tak naprawdę właściwe pojęcie megalitów Europy dotyczy tylko i wyłącznie konstrukcji neolitycznych, związanych ze schyłkowym, środkowym i młodym neolitem i wiąże się przede wszystkim z rejonami Europy południowej, zachodniej i kręgów północno-zachodnich. Na Mazurach grobowe budowle megalityczne, chociaż niektórzy badacze uznają je za budowle postmegalityczne (stąd znak zapytania w tytule wykładu dr Marty Śliwy - red.), ujawniono w wykopaliskach w okolicach Szczytna i Ostródy. Budowli takich znaleziono około 40.

Zdaniem dr Śliwy, styl megalityczny przywędrował na Mazury z Kujaw i Pomorza.

Więcej o megalitach, w tym na Mazurach, w naszej wideorelacji z wykładu dr Marty Śliwy.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Warsztaty bałtyjskie w Muzeum Warmii i Mazur [17.05.2018]

18-05-2018

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl