Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:04 02 maja 2024 Imieniny: Anatola, Zygmunta
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2020-08-22 20:45 | Rozmiar tekstu: A A A

Ruszyła siódma pogoń za grunwaldzką legendą

Olsztyn24
Otwarcie VII sezonu badań archeologicznych pod Grunwaldem | Więcej zdjęć »

Na polach pod Grunwaldem rozpoczął się dzisiaj (22.08) kolejny sezon badań archeologicznych. W poszukiwaniu śladów wydarzeń z 1410 roku archeologów z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wspomaga około 60 pasjonatów - detektorystów.

- W tym roku naszym zasadniczym celem jest sprawdzenie drogi ucieczki wojsk krzyżackich z pola bitwy - mówi Adam Górecki, archeolog z grunwaldzkiego muzeum. - Te wojska mogły kierować się od Stębarka w stronę Frygnowa i dalej do Ostródy. Dlatego w pierwszej kolejności będziemy sprawdzać działki na północny zachód od wsi Stębark.

Badania będą odbywały się według metodologii stosowanej już w poprzednich sześciu sezonach. Detektoryści, na wytypowanych do badań działkach, ustawią się w tyralierę i poruszać się będą w kierunku miejsca bitwy. Sygnalizowane przez detektory metalu znaleziska będą odkopywane i przekazywane archeologom, którzy dokonają ich oceny. Znaleziska związane ze średniowieczem i z bitwą z 1410 roku zostaną zinwentaryzowane i później trafią na muzealną wystawę. Muzealnicy liczą, że i w tym roku muzealne zbiory wzbogacą się o wyjątkowe eksponaty.

- Zawsze liczymy na jakieś imponujące znaleziska, ale trzeba wziąć pod uwagę, że w tym roku postawiliśmy sobie cel dosyć trudny - mówi Adam Górecki. - O ile w zasadniczej bitwie mamy dużą liczbę wojsk ścierających się na w miarę zamkniętym obszarze, o tyle ucieczka i pościg za wojskami krzyżackimi to były raczej pojedyncze potyczki rozstrzygające się na mocno rozciągniętym terenie. Niemniej jednak liczymy, że ślady tych działań z końca bitwy pod Grunwaldem, będą uchwytne archeologicznie i być może, posuwając się w kierunku miejsca zasadniczego starcia, będziemy odkrywać coraz więcej znalezisk, które świadczyłyby o tym, że to właśnie w tamtym kierunku odbywała się ucieczka i pościg.
R E K L A M A
Wyjątkowo tym roku, w badaniach uczestniczyć będą wyłącznie detektoryści z Polski.

- Zapowiadało się kilka osób z zagranicy, w tym z Litwy i Norwegii - mówi Adam Górecki. - Niestety, na skutek dynamicznie zmieniającej się sytuacji epidemicznej i wprowadzanych w tych krajach obostrzeń, te osoby zrezygnowały z przyjazdu pod Grunwald. Z tego powodu liczba uczestników badań będzie nieco mniejsza i ograniczy się tylko do poszukiwaczy z Polski.

Uczestników tegorocznych badań w sobotni (22.08) wieczór w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem powitał dyrektor muzeum Szymon Drej. W oficjalnej inauguracji tegorocznych wykopalisk wziął także udział Łukasz Łukaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Podczas spotkania dyrektor Łukaszewski przekazał jednemu z uczestników tegorocznych badań, Aleksandrowi Miedwiediewowi, podziękowania za podarowanie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem średniowiecznej ostrogi, a wszyscy uczestnicy spotkania zostali oprowadzeni po grunwaldzkiej ekspozycji.

Tegoroczne wykopaliska pod Grunwaldem, prowadzone jak zwykle pod hasłem „W pogodni za legendą”, potrwają do soboty, 29 sierpnia.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie VII sezonu badań archeologicznych na Polach Grunwaldu
22-08-2020
image galeria
Adam Górecki o VII sezonie badań archeologicznych Pól Grunwaldu
22-08-2020
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.