Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
17:35 02 maja 2024 Imieniny: Anatola, Zygmunta
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
waclawbr | 2020-08-29 21:08 | Rozmiar tekstu: A A A

Sensacyjne znalezisko pod Grunwaldem

Olsztyn24
Marszałek Gustaw Marek Brzezin prezentują sensacyjne znalezisko (fot. E. Miksa - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Wyjątkowo usatysfakcjonowani ze swojej pracy mogą być uczestnicy siódmej edycji badań archeologicznych prowadzonych na polach grunwaldzkich. Podczas dzisiejszej (29.08) uroczystości zamknięcia trwających od ubiegłej soboty wykopalisk zaprezentowano wyjątkowe znaleziska.

- W najśmielszych oczekiwaniach nie myśleliśmy, że dzisiaj będziemy mogli mówić, iż to co znaleźliśmy kilka dni temu, to sensacja archeologiczna na pewno na skalę ogólnopolską, a być może i na skalę europejską - powiedział Szymon Drej, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. - W ciągu 7 lat naszych badań archeologicznych nigdy nie mieliśmy tak ekscytującego, tak ważnego i tak świetnie zachowanego znaleziska.

To wyjątkowe znalezisko to doskonale zachowane dwa topory bojowe z XV wieku. Kontekst tych znalezisk, jak i wstępne datowanie, klasyfikacja, typologia, wskazują jednoznacznie, że są to znaleziska bezpośrednio związane ze starciem grunwaldzkim z 15 lipca 1410 r.

Miejsce znalezienia toporów muzealnicy trzymają w tajemnicy.
R E K L A M A
- To nie jest przypadkowe miejsce - poinformował Szymon Drej. - Planujemy tam w najbliższym czasie, być może nawet jeszcze w tym roku, całe to stanowisko archeologiczne przebadać, założyć tam wykop. Sądzimy, iż w tym miejscu może tkwić jeszcze niejeden zabytek.

Znalazcą tych cennych zabytków był Aleksander Miedwiediew - detektorysta z Grodziska Mazowieckiego. Przypomnijmy, że tydzień temu, podczas otwarcia prac wykopaliskowych, Aleksander Miedwiediew przekazał Muzeum Bitwy pod Grunwaldem inny cenny artefakt - średniowieczną ostrogę. Szczęśliwy znalazca toporów otrzymał z rąk marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina upominek - pamiątkę z regionu Warmii i Mazur.

Przypomnijmy, że w tym roku badacze starali się zbadać prawdopodobną drogę ucieczki wojsk krzyżackich z pola bitwy w kierunku Ostródy. Ostatecznych dowodów na to, że Krzyżacy uciekali przez okolice Grunwaldu nie znaleziono, ale na obszarze objętym badaniami ujawniono około 30 artefaktów. Oprócz wspomnianych toporów, do cenniejszych znalezisk należy też fragment kordu, używanego jako broń jednosieczna przez uboższe warstwy społeczne.

Podobnie jak znaleziska z poprzednich edycji wykopalisk, również tegoroczne, po zbadanie i opracowaniu, trafią na ekspozycję do nowego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Jak zapowiedział obecny na podsumowaniu VII edycji badań archeologicznych marszałek Gustaw Marek Brzezin, otwarcie nowego muzeum planowane jest na maj przyszłego roku.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.