Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wacławbr | 2012-10-13 22:30 | Rozmiar tekstu: A A A

Jubileusz olsztyńskich amazonek

Olsztyn24
Prezes Marianna Kunikowska z kwiatami i obrazem od prezydenta Olsztyna | Więcej zdjęć »
Olsztyńskie Towarzystwo Amazonek już za kilkanaście dni będzie miało 20 lat. Uroczystość z okazji tego jubileuszu zorganizowano dzisiaj (13.10) w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Olsztynie.

Olsztyńskie stowarzyszenie zrzeszające panie po amputacji piersi powstało w listopadzie 1992 roku z inicjatywy Danuty Śleszyńskiej, która ideę zorganizowania się kobiet po mastektomii przywiozła z Centrum Onkologii w Warszawie, gdzie podobne stowarzyszenie działało od kilku lat. Pomysł poparła dr Krystyna Mika z warszawskiego Centrum Onkologii, która przyjechała do Olsztyna, a także dr Stanisław Niepsuj, ówczesny dyrektor Zespołu Gruźlicy, Chorób Płuc i Onkologii w Olsztynie, do dzisiaj nazywany „ojcem” olsztyńskich amazonek. Zainteresowanie pomysłem wśród pań było ogromne. Na pierwsze spotkanie przyszło około 100 kobiet z Olsztyna i ówczesnego województwa olsztyńskiego.

Zawiązane w Olsztynie stowarzyszenie amazonek było jedenastym klubem pań po amputacji piersi powstałym w Polsce. W marcu 1994 roku pod nazwą Olsztyńskie Towarzystwo „Amazonki” zostało wpisane do Sądowego Rejestru Stowarzyszeń. Zapisały się do niego 64 kobiety. Teraz do stowarzyszenia należy ponad 210 pań. Przewodniczącą od października 2000 roku jest Marianna Kunikowska.
R E K L A M A
banner
W jubileuszowej uroczystości amazonek wzięli m.in. udział: poseł Beata Bublewicz (pani poseł przywiozła dla olsztyńskich amazonek list od Pierwszej Damy Anny Komorowskiej i ufundowała jubileuszowy tort), prezydent Piotr Grzymowicz (prezydent uhonorował okolicznościowymi dyplomami najaktywniejsze z amazonek), wiceprezydent Małgorzata Bogdanowicz Bartnikowska, członek zarządu województwa Anna Wasilewska i prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” Krystyna Wechmann.

Spotkanie było okazją do uhonorowania zarówno najaktywniejszych członkiń olsztyńskiego stowarzyszenia, jak i osób oraz instytucji stowarzyszenie wspierających. Najważniejsze z przyznanych dzisiaj wyróżnień - Bursztynowy Łuk Amazonki otrzymali:

» dr Janusz Chełchowski, dyrektor Szpitala MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii,
» ks. Jan Szymko,
» Agnieszka i Walerian Ostrowscy,
» Bogusław Brzostowski,
» Dorota Dziechcińska,
» Krystyna Dziodko.

Kryształowym Łukiem Amazonki wyróżniona została Barbara Baturo-Warszawska, wiceprezes Olsztyńskiego Towarzystwa Amazonki. Dwadzieścia innych pań odebrało Srebrny Łuk Amazonki.

Były też Statuetki dla Przyjaciół Amazonek, dyplomy dla instytucji wspierajacych OTA, dyplomy za aktywność i zaangażowanie oraz dyplomy za wieloletnie wsparcie i życzliwość.

Jubileuszową galę uzupełniły występy Pawła Burczyka, Danieli Bałabańskiej z zespołem i słuchaczy Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Okolicznościowy wykład wygłosił też dr Dariusz Michalik.

Jubileuszowe spotkanie zakończył poczęstunek z tortem w roli głównej.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl