Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-08-20 18:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Ślązacy i Wielkopolanie wesprą budowę linii tramwajowej na ulicy Kościuszki

Olsztyn24
Budowa linii tramwajowej na ul. Kościuszki (fot. z 15.08.2015) | Więcej zdjęć »
Po niedzieli w Olsztynie pojawi się około 150 robotników ze Śląska i Poznania, by wzmocnić ekipę firmy Torpol, budującą linię tramwajową na ulicach Kościuszki, Żołnierskiej i Dworcowej w Olsztynie. Wzmocnienie pracownikami z zewnątrz jest konieczne, bowiem olsztyńskie firmy budowlane, mimo podpisania z Torpolem umów na podwykonawstwo części inwestycji, nie przystąpiły do pracy. M.in. skutkiem zachowania olsztyńskich budowlańców, są niewielkie opóźnienia w wykonaniu jezdni wymienionych wyżej ulic, a także przyległych chodników na odcinkach, po których przebiegać będzie linia tramwajowa. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz jednak uspokaja wątpiących w terminowe zakończenie całej inwestycji tramwajowej.

- Ulica Kościuszki będzie zakończona w terminie - mówi prezydent. - Według rozmów z prezesem firmy Torpol, w najbliższym czasie przyjeżdżają nowe ekipy ze Śląska i Poznania, które wzmocnią fronty robót drogowych. W tej chwili przy realizacji kontraktu podpisanego przez firmę Torpol pracuje 250 osób, od przyszłego tygodnia powinno być ich ponad 400. Firma Torpol zapewnia, że terminy zostaną dotrzymane, a postęp prac przy tej inwestycji monitorujemy codziennie.

Jednak na wszelki wypadek miasto przygotowało „wyjście awaryjne”.
R E K L A M A
banner
- Jesteśmy po rozmowach z inną formą, która także realizuje kontrakt tramwajowy, na wypadek gdyby realizacja kontraktu przez firmę Torpol była zagrożona - informuje prezydent. - W takiej sytuacji ta firma udzieli nam pomocy - wejdzie na budowę i za te same pieniądze wesprze firmę, która dzisiaj realizuje kontrakt.

Piotr Grzymowicz sądzi jednak, że sięganie po to wsparcie nie będzie konieczne, bowiem opóźnienia są niewielkie i w zasadzie dotyczą jezdni ulic i chodników przy nich. Opóźnień nie ma natomiast przy budowie torowisk. Tu prace, również na ulicy Kościuszki, idą zgodnie z harmonogramem.

Prezydent wyjaśnia też przyczyny, z powodu których konieczne jest podejmowanie środków zaradczych w sprawie inwestycji realizowanej w ciągu ulic Żołnierskiej i Kościuszki. A nie chodzi tylko o rejteradę z inwestycji olsztyńskich firm budowlanych. Winne są również... mapy!

- Mapy, którymi dysponował ośrodek geodezji, które stanowiły podstawę do przygotowania projektu inwestycji, były nieaktualne - mówi Piotr Grzymowicz. - Przede wszystkim przy wykonywaniu prac ziemnych na ulicy Kościuszki okazywało się, że na mapach nie ma zaznaczonych wielu podziemnych instalacji i przyłączy. W związku z tym każde „grzebnięcie” w ziemi koparką czy łopatą rodziło określone konsekwencje. W trakcie prac wiele niezaznaczonych na mapach sieci i przyłączy zostało uszkodzonych. Te uszkodzenia trzeba było naprawiać. A czas uciekał...

Według stanu na dzisiaj, zaawansowanie kontraktu realizowanego przez firmę Torpol przekracza 60%. Termin końcowy dla tego kontraktu to połowa trzeciej dekady października.  

- Na dzisiaj praktycznie jesteśmy po wszystkich problemach, i jestem przekonany, że po wprowadzeniu dodatkowych sił i środków prace na tym odcinku Torpolu nabiorą tempa - skomentował prezydent.

Zgodnie z umową na dofinansowanie projektu tramwajowego popisaną przez Gminę Olsztyn z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, na koniec sierpnia cały kontrakt musi być zrealizowany w 85%.

- Ten wskaźnik osiągniemy - twierdzi prezydent Grzymowicz. - Praktycznie zakończyliśmy budowę zajezdni tramwajowej przy ul. Kołobrzeskiej, zakończyliśmy zatokę postojową dla autobusów przy ul. Sikorskiego, zakończyliśmy budowę ulicy Obiegowej, firma Skanska swoje prace przy ulicach Sikorskiego, Płoskiego i Tuwima wykonała już w ponad 80%. Zostają jeszcze dwa kontrakty, które zaczynały się najpóźniej, a więc kontrakt Torpolu z ulicami Kościuszki, Żołnierską, Dworcową i okolicami dworca PKP, a także Aleja Piłsudskiego realizowana prze firmę Bazola, gdzie prace są zaawansowane w czterdziestu kilku procentach. Wykonawca Al. Piłsudskiego zapowiada jednak, że ulica zostanie udostępniona do ruchu do 20 września. Do wykonania pozostaną tylko chodniki.

Wypowiedź prezydenta Piotra Grzymowicza w sprawie zaawansowania realizacji projektu tramwajowego zarejestrowaliśmy na filmie wideo, dołączonej do tego materiału.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~Piter / 2015-08-22 14:57
Balzola wykonała 40% prac, a chcą do 20 września wykonać 60-80%? Czyżby i na ten odcinek miały trafić posiłki śląsko-wielkopolskie?
~Pani / 2015-08-22 13:54
Popieram przedmówcę.
~Olsztyniak / 2015-08-21 07:59
Panie Prezydencie i Współpracownicy! Dlaczego do tej pory nie wiemy jak będzie wyglądała sieć linii autobusowych? Na przełomie maja i czerwca miały się odbyć konsultacje społeczne. I co? Do tej pory nic się nie dzieje. Tylko strzępy informacji w Gazecie Wyborczej (11/12.04). Czy GW jest oficjalnym organem prasowym Urzędu Miasta i wszyscy mieszkańcy muszą/powinni ją czytać? Kiedy wreszcie Ratusz ujawni swoje propozycje, a mieszkańcy będą się mogli wypowiedzieć?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Prezydent Olsztyna o zaawansowaniu projektu tramwajowego

»

20-08-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl