Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-08-25 18:19 | Rozmiar tekstu: A A A

Drogowcy i ekolodzy wspólnie zadbają o drzewa

Olsztyn24
 
Wszystko zaczęło się minionej zimy, kiedy to do Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie zwrócili się członkowie Stowarzyszenia Ekologiczno-Artystycznego Ręką Dzieło z Jonkowa z inicjatywą podjęcia współpracy. Chodziło o stworzony przez nich projekt pn. „Aleja Klonowa w krajobrazie Gminy Jonkowo”, który zakładał poprawę bezpieczeństwa na odcinku od Gamerek Wielkich do Wilimowa, przy zachowaniu dbałości o drzewa rosnące wzdłuż drogi. Pomysł wzbudził zainteresowanie drogowców.

- Dla nas priorytetem jest bezpieczeństwo podróżujących drogami w powiecie olsztyńskim. Jeśli można tego dokonać w zgodzie z ochroną przyrody, to jesteśmy jak najbardziej za - ocenił propozycję współpracy Artur Bal, dyrektor Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie.

Z tej decyzji cieszy się Piotr Romanowski ze Stowarzyszenia Ręką Dzieło.
R E K L A M A
banner
- Poczułem pozytywną falę ze strony PSD, jestem bardzo zadowolony z rozmów - mówi Romanowski. - Zależy nam na tym, żeby zachować aleję, która ma nie tylko walory krajobrazowe, ale stanowi przecież majątek tych ziem. Nie jesteśmy szaleńcami i jeśli okaże się, że jakieś drzewa stanowią zagrożenie, nie będziemy oponować przeciw wycince. Ale jesteśmy przekonani, że wiele cennych gatunków można ochronić, dlatego chcemy montować elastyczne klamry na okazach, których konary „rozchodzą się”. Z kolei w miejscach niebezpiecznych, np. na zakrętach, będziemy zakładać na drzewa koroblaski.

Stowarzyszenie pozyskało środki na realizację projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekolodzy kilka dni temu rozpoczęli inwentaryzację drzew i gatunków owadów, które je zamieszkują. Na wrzesień zostało zaplanowane spotkanie Powiatowej Służby Drogowej z dendrologami i arborystami pracującymi dla Stowarzyszenia. Wtedy zostanie ustalony szczegółowy zakres i termin wspólnych działań. Zadania PSD mają polegać na wsparciu merytorycznym oraz logistycznym w trakcie realizowanego projektu, a także zabezpieczeniu terenu, na którym będą przeprowadzone prace.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl