Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email Tourmedica | 2015-12-22 11:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Kto najczęściej choruje na żylaki kończyn dolnych?

Olsztyn24
(fot. tourmedica)
Żylaki kończyn dolnych (łac. varices extremitatum inferiorum) objawiają się charakterystycznymi, widocznymi przez skórę workowatymi bądź wrzecionowatymi poszerzeniami żył powierzchownych. Żylakom towarzyszy wydłużenie i specyficzne poskręcanie żył. Są powodem dokuczliwych dolegliwości, wywołują uczucie ciężkich, zmęczonych nóg oraz dyskomfort. Objawy najczęściej nasilają się w ciągu dnia.

Żylaki kończyn dolnych wynikają z przewlekłej choroby żylnej, której przebieg związany jest z utrudnieniami w odpływie krwi z układu żylnego kończyny dolnej. W nogach zlokalizowane są dwie sieci naczyń żylnych – przebiegające tuż pod skórą żyły powierzchowne oraz znajdujące się znacznie głębiej żyły głębokie. W początkowym stadium rozwoju żylaki dotyczą naczyń powierzchownych.

Takie żylaki nazywamy żylakami pierwotnymi i mogą rozwinąć się także w żyłach głębokich, jednak takie rozpoznanie lekarze traktują jako powikłania choroby żylnej. Krew płynąca w żyłach ma trudne zadanie – musi płynąć z góry na dół i z dołu do góry. Jeżeli dochodzi do nieprawidłowości związanych np. z długotrwałym przebywaniem w pozycji siedzącej i brakiem pracy mięśni, które fizjologicznie działają jak pompa oraz tłoczą krew, krew zaczyna zalegać w żyłach kończyn dolnych i rozciąga naczynia, aby móc się w nich pomieścić. Żylaki kończyn dolnych powstają więc w wyniku niedrożności naczyń żylnych oraz zwiększenia ciśnienia w żyłach związanym z utrudnionym odpływem krwi.
R E K L A M A
banner
Płeć i wiek decydującymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu żylaków

Szacuje się, że w Polsce 10 milionów osób ma problem z żylakami. Grupą szczególnie narażoną na występowanie żylaków są kobiety – stanowią aż 75% chorych. Każdego roku do lekarzy zgłasza się kolejne 200 tysięcy pacjentów, skarżąc się na uczucie ciężkości i charakterystyczne, widoczne przez skórę zmiany. Występowanie żylaków w dużym stopniu związane jest z predyspozycjami genetycznymi do tego typu schorzeń. Ryzyko pojawienia się żylaków u osoby, której oboje rodziców cierpiało z powodu tej przypadłości, wynosi aż 89%, dlatego kiedy już chory zgłosi się do lekarza, specjaliści często rozpoczynają wizytę od wywiadu i zapytania o występowanie niewydolności żylnej w najbliższej rodzinie. Ogromne znaczenie ma również wiek pacjenta – osoby starsze są bardziej narażone, co nie znaczy, że żylaki są problemem w ogóle niedotykającym młodych ludzi. „Można powiedzieć, że jest to choroba społeczna dotycząca około 50% populacji w wieku lat 50, 60% w wieku lat 60, itd. Ale problem żylaków wrodzonych dotyczy też młodych osób” – przyznaje dr Andrzej Zieliński, specjalista chirurgii naczyniowej.

Żylaki mogą być pierwotne bądź wrodzone (https://www.tourmedica.pl/blog/jak-powstaja-zylaki-nog/). Powstawanie żylaków pierwotnych związane jest z występowaniem podstawowych czynników ich powstawania, wymienionych powyżej, a więc skłonności genetycznych i wieku pacjenta. Tego typu żylaki pojawiają się samoistnie. Ich występowanie związane jest z dodatkowymi czynnikami ryzyka, takimi jak przyjmowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy przebyte ciąże. Kobiety z automatu są bardziej narażone na występowanie żylaków, dodatkowo ilość ciąż zaostrza dolegliwości u pań ze skłonnościami do powstawania żylaków. Szacuje się, iż co trzecia kobieta w pierwszej ciąży i co druga w ciąży drugiej ma problemy z żylakami kończyn dolnych. Do wysokiej grupy ryzyka należą także osoby otyłe. Występowanie żylaków kończyn dolnych ściśle związane jest z prowadzonym trybem życia. Praca związana z długotrwałą pozycją stojącą lub siedzącą utrudnia prawidłowy przepływ krwi w naczyniach żylnych, poprzez co znacząco zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się objawów przewlekłej chory żylnej. Żylakom sprzyja także nadmierny wysiłek fizyczny oraz noszenie obcisłych ubrań, zwłaszcza podkolanówek bądź pończoch z ciasnymi ściągaczami.

Żylaki wtórne powstają w wyniku przebytych lub istniejących chorób, których przebieg wywołuje zastój krwi w żyłach. Do schorzeń wywołujących żylaki zaliczamy między innymi zapalenie żył głębokich.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.