Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-12-27 15:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Ruszyła druga linia tramwajowa w Olsztynie

Olsztyn24
Kurowanie tramwaju na linii nr 2 osobiście sprawdzał prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz | Więcej zdjęć »
Zgodnie z zapowiedziami, dzisiaj (27.12) ruszyły regularne kursy olsztyńskich tramwajów na linii nr 2 - od Dworca Głównego do przystanku krańcowego przy ul. Kanta. Dzisiaj olsztynianie mogli podróżować sześcioma tramwajami Tramino na dwóch liniach. Ostatnia linia tramwajowa - nr 3, pomiędzy Dworcem Głównym a Kortowem zostanie uruchomiona w Sylwestra, 31 stycznia br.

Przypomnijmy, że na Nowy Rok zapowiedziano uruchomienie nowego układu komunikacji miejskiej w Olsztynie. Nie mamy sygnałów, by termin ten nie został dotrzymany, ale wiemy, że nie wszystko w nowym systemie od początku będzie działać idealnie.

Po pierwsze, na testy całego systemu jest bardzo mało czasu, tym bardziej, że ostatni jego element - linia tramwajowa nr 3 - zostanie uruchomiona na kilkanaście godzin przed startem nowego układu komunikacyjnego. Nie wszystko uda się więc skoordynować. Do ostatniej chwili nie będzie np. wiadomo, czy system ITS poradzi sobie z koordynacją miejskiej komunikacji, gdy wszystkie jej elementy składowe będą uruchomione.
R E K L A M A
banner
Do końca roku raczej nie uda się też ustalić ostatecznego rozkładu jazdy tramwajów. Na taki stan rzeczy wpływ będzie miał nie tylko zbyt krótki czas na przetestowanie tego środka komunikacji, ale może również się okazać, że... zabraknie sprawnych tramwajów. Jak powiedział nam Mieczysław Królak, prezes MPK w Olsztynie - dostarczone Olsztynowi tramwaje Tramino są pojazdami propotypowymi i jak to z prototypami bywa - pracownicy MPK ujawniają w nich sporo usterek. Usterki kwestionuje jednak producent tramwajów, firma Solaris. W tej chwili pomiędzy Olsztynem a Poznaniem krążą pisma dotyczące niesprawności ujawnionych w tramwajach i nie wiadomo kiedy i jakim skutkiem ta wymiana korespondencji się zakończy. Jeżeli czas wymiany korespondencji będzie się wydłużał, to może się okazać, że pewnego dnia zabraknie sprawnych tramwajów do obsługi wszystkich kursów.

Pamiętać też trzeba, że obecnie tramwaje nie dojeżdżają do końcowego przystanku linii nr 1 na ul. 11 Listopada. Przyczyną skrócenia trasy jest najprawdopodobniej usterka oprogramowania, która może doprowadzić do kolizji tramwajów w rejonie Centrum Handlowego Aura. W tej sprawie przedstawiciele miasta spotkają się z wykonawcą inwestycji dopiero 29 grudnia, więc dzisiaj nie wiadomo, jak i kiedy usterka zostanie usunięta, a tramwaje bezpiecznie będą mogły dojeżdżać na przystanek przy DH Tomek i Ince.

Miejmy jednak nadzieję, że zaplanowany do końca br. test systemu pozwoli wyeliminować jak najwięcej usterek i usunąć niewiadome, by po Nowym Roku miejska komunikacja działała jak najlepiej.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Krańcowy przystanek tramwaju przy ul. Kanta w Olsztynie

27-12-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl