Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
d. | 2016-01-27 16:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Plany zagospodarowania przestrzennego głównym tematem XIX sesji Rady Miasta

Olsztyn24
Od prawej: wiceprezydent Jarosław Słoma i sekretarz miasta Stanisław Gorczyca | Więcej zdjęć »
Dzisiejsza (27.01), XIX sesja Rady Miasta upłynęła pod hasłem uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla różnych obszarów Olsztyna. Miasto przystąpiło do opracowania pięciu planów, jeden zaś został uchwalony.

Pierwszym planem, na opracowanie którego zgodzili się radni, był MPZP dla północnozachodniego obszaru Śródmieścia Olsztyna. Jest to efekt przyjętego w połowie ubiegłego roku Zintegrowanego Programu Rozwoju Śródmieścia.

- Chcemy wykorzystać potencjał podwórek, które znajdują się w Sródmieściu, a wciąż są niezagospodarowane - podkreśla Ewa Gadomska, kierownik Referatu Planistycznego Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa. - Zależy nam także na tym, by ochronić znajdującą się tu zieleń.

Miasto przystąpi także do opracowania Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego w rejonie dawnych Koszar Dragonów przy ul. Gietkowskiej.
R E K L A M A
banner
- Pierwszym krokiem do wskazania kierunków zagospodarowania tego obszaru były zakończone konsultacje społeczne - mówi Magdalena Rafalska, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa i architekt miasta. - Przystępujemy do tego planu, ponieważ jest to teren wyjątkowo ważny i cenny dla miasta, trzeba szczególnie się nim zająć.

W najbliższym czasie Olsztyn zajmie się także rejonem ulic Dębowej i Żeglarskiej, w pobliżu Jeziora Ukiel. Stanie się to na wniosek jednego z restauratorów, który ma w tym miejscu hotel i chce go rozbudować.

- Staramy się wspierać przedsiębiorczość i rozwijać turystykę nad jeziorem - tłumaczy Magdalena Rafalska. - Jest to teren trudny, podmokły i dlatego chcemy, żeby wypowiedziały się wszystkie służby na temat tego, czy jest to możliwe ze względu na hydrologię tego obszaru.

Podczas sesji Rady Miasta radni zdecydowali także o przystąpieniu do sporządzenia planu dla terenu w rejonie ulicy Boenigka. Z takim wnioskiem zwróciły się do Urzędu Miasta władze Spółdzielni Mieszkaniowej „Jaroty”. Przy tej ulicy stoi budynek należący do tej spółdzielni, który aktualnie jest pusty, natomast spółdzielnia chciałaby zapisać w tym miejscu funkcje mieszkalne.

- Zmiana przeznaczenia może być sposobem na przeciwdziałanie suburbanizacji, czyli wyprowadzaniu się mieszkańców poza granice miasta - podkreśla architekt miasta.

Ostatnim planem, nad opracowaniem którego głosowali olsztyńscy rajcowie, był teren położony pomiędzy Nagórkami i Jarotami. Został on podzielony na trzy części: A - zabudowa wielorodzinna z usługami oraz tereny prywatne, B - centrum handlowe wraz z ulicą NDP oraz C - pozostały obszar wraz z parkiem.

Wszystkie plany będą po opracowaniu wyłożone do publicznego wglądu, tak by mieszkańcy i wszyscy zainteresowani mogli zgłaszać do nich uwagi.

Podczas sesji uchwalono także Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego nad Jeziorem Długim w Olsztynie.

- Plan był przygotowywany przy dużym udziale społeczności lokalnej - podsumowuje dyrektor Rafalska. - Była gorąca dyskusja publiczna, bo sąsiedzi nie chcieli się zgodzić na wysoką zabudowę wielorodzinną, którą chciał postawić przy ul. Błękitnej jeden z deweloperów.

Uchwała Rady Miasta oznacza, że na spornych działkach będzie możliwość postawienia jedynie zabudowy jednorodzinnej, umożliwiając przekształcenie zabudowy wolnostojącej w formę zabudowy bliźniaczej, a także - pod określonymi warunkami - w formę zabudowy szeregowej.

XIX sesja Rady Miasta była również pierwszą, w której udział wziął nowy sekretarz miasta - Stanisław Gorczyca (PO). Gorczyca zastąpił na tym stanowisku Mirosława Pampucha (Nowoczesna), który w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał mandat poselski. Nowy sekretarz miasta był wcześniej burmistrzem Miłomłyna, a potem posłem i senatorem z list Platformy Obywatelskiej. W ostatnich wyborach parlamentarnych ubiegał się bez powodzenia o mandat senatora.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~gad / 2016-01-29 20:31
No, to znajdz mi choc jedno podworko z "wiezowcem" . :)
~allensteiner / 2016-01-28 08:06
Za tzw. komuny w miastach mniejszych nawet od Olsztyna były pracownie urbanistyczne, które się tym zajmowały. Ale to odeszło z minionym słusznie ustrojem i przez ćwierć wieku demokracji mamy w mieście "Róbta co chceta". Dobrze, że ktoś zaczyna się budzić, lepiej późni, niż wcale. A do podwórek i ich potencjału potrzebny cieć z miotłą, a nie Wydział Rozwoju Miasta bi Budownictwa. Może choć przegna amatorów stawiania na podwórkach kolejnych wieżowców.
~mieszkaniec / 2016-01-27 17:59
Widze ze Malkowski dalej w radzie miasta!.Olsztyn to Polska X` i republika bananowa
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
XIX sesja Rady Miasta Olsztyna

27-01-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl