Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:53 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
wb | 2016-02-04 14:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Coraz więcej uprawnionych chce korzystać z aplikacji mobilnej dla osób niesłyszących

Olsztyn24
Podpisanie umów w Urzędzie Wojewódzkim | Więcej zdjęć »

W październiku ubiegłego roku informowaliśmy, że w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie została opracowana i uruchomiona aplikacja na smartfony mająca ułatwić osobom głuchym i niedosłyszącym kontakt ze służbami ratunkowymi. Dzisiaj (4.02) wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podpisał dwie umowy, których skutkiem będzie rozszerzenie grona osób uprawnionych do korzystania z tej aplikacji.

Od dzisiaj z sms-owej bramki umożliwiającej przesyłanie komunikatów o zagrożeniach życia, zdrowia bądź mienia będą mogli korzystać członkowie Iławskiego Stowarzyszenia Niesłyszących oraz mający problemy ze słuchem studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obok wojewody podpisy na umowach o udostępnieniu aplikacji wymienionym wyżej grupom niesłyszących i niedosłyszących złożyli: Dariusz Żurański - prezes Iławskiego Stowarzyszenia Niesłyszących oraz prof. Ryszard Górecki - rektor olsztyńskiego uniwersytetu, na którym studiuje 55. niesłyszących studentów.

Bramka sms, na której opiera się ta nowatorska w skali kraju aplikacja dla niesłyszących, nie jest powszechnie dostępna.

- Wykonywane przez nas analizy wskazują, że 90% zgłoszeń docierających do Centrum Powiadamiania Ratunkowego to fałszywe alarmy - tłumaczył Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. - Nie chcemy więc, by ta bramka stała się swoistym „śmietnikiem”, a służyła jedynie ludziom będącym naprawdę w potrzebie.
R E K L A M A
Dlatego organizacje, które podpisały z wojewodą stosowne porozumienia otrzymują z Urzędu Wojewódzkiego formularze odpowiednich wniosków o udostępnienie aplikacji. Osoby, które złożą takie wnioski, są zapisywane w elektronicznej bazie danych, która w momencie nadejścia sms-a automatycznie wiąże zgłaszającego ze zgłoszeniem. Dyżurny CPR od razu uzyskuje niezbędne dla niego informacje o osobie zgłaszającej, np. o rodzaju uszkodzenia słuchu, czy adresie zamieszkania, co pozwala podjąć adekwatne do osoby i zgłoszonego zagrożenia środki. Możliwe jest też przybliżone zlokalizowanie dzwoniącego. Dodajmy jeszcze, że niesłyszący może przekazać informację w postaci graficznej, wysyłając do CPR sms-a z jednym z 18. znaków graficznych symbolizujących typowe zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia niesłyszący.

W bazie danych CPR w Olsztynie zarejestrowanych jest już około 300 osób niesłyszących. Od momentu uruchomienia bramki sms dla niesłyszących tą drogą do CPR dotarło około 30 zgłoszeń.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podpisanie umów o wykorzystaniu aplikacji dla niesłyszących
04-02-2016
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.