Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2016-02-04 14:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Coraz więcej uprawnionych chce korzystać z aplikacji mobilnej dla osób niesłyszących

Olsztyn24
Umowę podpisują wojewoda Artur Chojecki i rektor Ryszard Górecki | Więcej zdjęć »
W październiku ubiegłego roku informowaliśmy, że w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie została opracowana i uruchomiona aplikacja na smartfony mająca ułatwić osobom głuchym i niedosłyszącym kontakt ze służbami ratunkowymi. Dzisiaj (4.02) wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki podpisał dwie umowy, których skutkiem będzie rozszerzenie grona osób uprawnionych do korzystania z tej aplikacji.

Od dzisiaj z sms-owej bramki umożliwiającej przesyłanie komunikatów o zagrożeniach życia, zdrowia bądź mienia będą mogli korzystać członkowie Iławskiego Stowarzyszenia Niesłyszących oraz mający problemy ze słuchem studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obok wojewody podpisy na umowach o udostępnieniu aplikacji wymienionym wyżej grupom niesłyszących i niedosłyszących złożyli: Dariusz Żurański - prezes Iławskiego Stowarzyszenia Niesłyszących oraz prof. Ryszard Górecki - rektor olsztyńskiego uniwersytetu, na którym studiuje 55. niesłyszących studentów.

Bramka sms, na której opiera się ta nowatorska w skali kraju aplikacja dla niesłyszących, nie jest powszechnie dostępna.
R E K L A M A
banner
- Wykonywane przez nas analizy wskazują, że 90% zgłoszeń docierających do Centrum Powiadamiania Ratunkowego to fałszywe alarmy - tłumaczył Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. - Nie chcemy więc, by ta bramka stała się swoistym „śmietnikiem”, a służyła jedynie ludziom będącym naprawdę w potrzebie.

Dlatego organizacje, które podpisały z wojewodą stosowne porozumienia otrzymują z Urzędu Wojewódzkiego formularze odpowiednich wniosków o udostępnienie aplikacji. Osoby, które złożą takie wnioski, są zapisywane w elektronicznej bazie danych, która w momencie nadejścia sms-a automatycznie wiąże zgłaszającego ze zgłoszeniem. Dyżurny CPR od razu uzyskuje niezbędne dla niego informacje o osobie zgłaszającej, np. o rodzaju uszkodzenia słuchu, czy adresie zamieszkania, co pozwala podjąć adekwatne do osoby i zgłoszonego zagrożenia środki. Możliwe jest też przybliżone zlokalizowanie dzwoniącego. Dodajmy jeszcze, że niesłyszący może przekazać informację w postaci graficznej, wysyłając do CPR sms-a z jednym z 18. znaków graficznych symbolizujących typowe zagrożenia, z jakimi mogą mieć do czynienia niesłyszący.

W bazie danych CPR w Olsztynie zarejestrowanych jest już około 300 osób niesłyszących. Od momentu uruchomienia bramki sms dla niesłyszących tą drogą do CPR dotarło około 30 zgłoszeń.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Podpisanie umów o wykorzystaniu aplikacji dla niesłyszących

04-02-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl