Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Nu Media | 2016-03-14 12:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Grzej się z głową

Olsztyn24
  | Więcej zdjęć »
Według danych z 2011 roku aż 1/3 mieszkań na Warmii i Mazurach została wybudowana przed 1945 rokiem. Biorąc pod uwagę okres ich powstania może powodować to spore problemy z energooszczędnością. Takie budynki wymagają ocieplenia, wymiany okien, a co najważniejsze przebudowy systemów grzewczych. Chcąc zaoszczędzić na drewnie opałowym wiele osób traktuje spalanie śmieci, jako tani i szybki sposób na ogrzanie domu.

– Zabrania się spalania jakichkolwiek śmieci w instalacjach centralnego ogrzewania - mówi Grzegorz Szczęsnowicz ze Straży Miejskiej w Olsztynie. – Jeśli chodzi o odpady spalane w instalacjach to przypomnę, że mogą to być odpady z kategorii gospodarki leśnej, jak trociny, wióry, kora, drewno, odpady z papieru i tektury. Dokładnie precyzują to przepisy ustawy o odpadach.

Jednak zamiast drewna opałowego czy węgla mieszkańcy domów często wrzucają do pieca butelki typu PET, stare ubrania czy pozostałości mebli. Wydobywający się z kominów smród jest tu chyba najmniejszym problemem. Większym są drażniące substancje, które przedostają się do atmosfery. Zanieczyszczone dwutlenkiem siarki powietrze powoduje trudności w oddychaniu, tlenek azotu podrażnia płuca, zaś tlenek węgla powoduje zatrucia.
R E K L A M A
banner

Problem dotyczy nie tylko terenów wiejskich. Coraz częściej odczuwalny jest w dużych miastach. Straż Miejska w Olsztynie wielokrotnie interweniowała w tej sprawie. W 2015 roku do dyżurnego Straży Miejskiej wpłynęło około 30 zgłoszeń, rok wcześniej ponad 40. Podczas kontroli stwierdzono spalanie płyt laminowanych, lakierowanych, a nawet pociętych podkładów kolejowych. W większości sprawy zakończyły się pouczeniami.

Spalanie śmieci w domowych warunkach powoduje także uszkodzenia instalacji i przewodów kominowych. Ich wydajność energetyczna jest natomiast niewielka.

Nu Media

Publikację dofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl