Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Nu Media | 2016-03-01 02:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Transport może być eko?

Olsztyn24
Na Warmii i Mazurach w latach 2007-2012 aż o 69% wzrosła liczba samochodów | Więcej zdjęć »
Na Warmii i Mazurach w latach 2007-2012 aż o 69% wzrosła liczba samochodów. Po drogach regionu jeżdżą stare, zużyte auta powodujące nadmierną emisję spalin oraz hałas. Nasze miasta są głośne, szare i zatłoczone. Czy można jakoś to zmienić?

Rozwiązań jest kilka. Najprostszym jest transport publiczny. Autobusy czy tramwaje, które jednorazowo mogą przewieźć nawet do 200 osób, to spora oszczędność. Zarówno czasu, bo nie stoimy w korkach, jak i pieniędzy, bo zużywamy mniej paliwa. Dodatkowo w wielu miastach komunikacja publiczna jest uprzywilejowana. Najlepszym tego przykładem jest Olsztyn, gdzie na kilku ulicach powstały wydzielone pasy dla autobusów, tzw. buspasy.

- Po zakończeniu budowy torowisk tramwajowych powstały także trambuspasy, czyli wydzielone na jezdni obszary, po których jeżdżą wyłącznie tramwaje i autobusy komunikacji miejskiej – mówi Paweł Pliszka z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
"Dzięki takim rozwiązaniom pojazdy komunikacji zbiorowej przynajmniej w części miasta mogą poruszać się szybciej, bez stania w korkach nawet podczas godzin szczytu komunikacyjnego. Rozwiązaniem nadającym komunikacji priorytet jest także zaprogramowanie sygnalizacji świetlej tak, by bezwzględnie nadawała tramwajom sygnał umożliwiający przejazd przez skrzyżowanie. Światło zielone dla innych uczestników ruchu jest wówczas skracane.

Autobusy miejskie lepiej wypadają również pod względem wieku. Średni wiek pojazdów w olsztyńskim MPK to niecałe 9 lat. Dla porównania samochody, którymi jeździmy mają średnio ponad 15 lat, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej jest to 8 lat. Stan takich maszyn negatywnie wpływa na nasze środowisko. Stare samochody są głośniejsze oraz emitują więcej spalin.

Inną alternatywą dla ruchu samochodowego jest rower. Z roku na rok przybywa cyklistów. Zachętą, aby przesiąść się z czterech na dwa kółka jest także coraz lepsza sieć tras rowerowych. W ostatnim czasie w Olsztynie rowerzyści zyskali nowe odcinki przy alei Piłsudskiego, na ulicach Obiegowej, Żołnierskiej, Kościuszki czy Pstrowskiego. Ten rodzaj transportu jest najbardziej ekologiczny. Podczas ostatniego badania liczby rowerzystów średnio na ulice Olsztyna dziennie wyjeżdża półtora tysiąca cyklistów. Kolejny pomiar wiosną tego roku.

Nu Media

"Publikację dofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie”.

Z D J Ę C I A
AS
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl