Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Nu Media | 2016-03-01 02:04 | Rozmiar tekstu: A A A

Transport może być eko?

Olsztyn24
Na Warmii i Mazurach w latach 2007-2012 aż o 69% wzrosła liczba samochodów | Więcej zdjęć »
Na Warmii i Mazurach w latach 2007-2012 aż o 69% wzrosła liczba samochodów. Po drogach regionu jeżdżą stare, zużyte auta powodujące nadmierną emisję spalin oraz hałas. Nasze miasta są głośne, szare i zatłoczone. Czy można jakoś to zmienić?

Rozwiązań jest kilka. Najprostszym jest transport publiczny. Autobusy czy tramwaje, które jednorazowo mogą przewieźć nawet do 200 osób, to spora oszczędność. Zarówno czasu, bo nie stoimy w korkach, jak i pieniędzy, bo zużywamy mniej paliwa. Dodatkowo w wielu miastach komunikacja publiczna jest uprzywilejowana. Najlepszym tego przykładem jest Olsztyn, gdzie na kilku ulicach powstały wydzielone pasy dla autobusów, tzw. buspasy.

- Po zakończeniu budowy torowisk tramwajowych powstały także trambuspasy, czyli wydzielone na jezdni obszary, po których jeżdżą wyłącznie tramwaje i autobusy komunikacji miejskiej – mówi Paweł Pliszka z Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
"Dzięki takim rozwiązaniom pojazdy komunikacji zbiorowej przynajmniej w części miasta mogą poruszać się szybciej, bez stania w korkach nawet podczas godzin szczytu komunikacyjnego. Rozwiązaniem nadającym komunikacji priorytet jest także zaprogramowanie sygnalizacji świetlej tak, by bezwzględnie nadawała tramwajom sygnał umożliwiający przejazd przez skrzyżowanie. Światło zielone dla innych uczestników ruchu jest wówczas skracane.

Autobusy miejskie lepiej wypadają również pod względem wieku. Średni wiek pojazdów w olsztyńskim MPK to niecałe 9 lat. Dla porównania samochody, którymi jeździmy mają średnio ponad 15 lat, podczas gdy w innych krajach Unii Europejskiej jest to 8 lat. Stan takich maszyn negatywnie wpływa na nasze środowisko. Stare samochody są głośniejsze oraz emitują więcej spalin.

Inną alternatywą dla ruchu samochodowego jest rower. Z roku na rok przybywa cyklistów. Zachętą, aby przesiąść się z czterech na dwa kółka jest także coraz lepsza sieć tras rowerowych. W ostatnim czasie w Olsztynie rowerzyści zyskali nowe odcinki przy alei Piłsudskiego, na ulicach Obiegowej, Żołnierskiej, Kościuszki czy Pstrowskiego. Ten rodzaj transportu jest najbardziej ekologiczny. Podczas ostatniego badania liczby rowerzystów średnio na ulice Olsztyna dziennie wyjeżdża półtora tysiąca cyklistów. Kolejny pomiar wiosną tego roku.

Nu Media

"Publikację dofinansowano  ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie”.

Z D J Ę C I A
Komentarze [2]
~rowerowy Olsztyn / 2016-03-07 00:16
Co to za głupstwa nt. ruchu rowerowego?! Ktoś usłyszał jednym uchem, ale nie zweryfikował informacji i wyszło niemądrze... 1,5 tys. rowerzystów można spotkać w Olsztynie nawet na jednym skrzyżowaniu przez cały dzień i to chyba o tym chciał napisać NuMedia? I taki babol przy dofinansowaniu WFOŚiGW... :/
~Tomek / 2016-03-02 14:32
1 pełny tramwaj 270 osób to 100-120 AUT .Jak widzę codziennie na ul.Sikorskiego rano 700 lub więcej aut ,a w połowie w nich 1 człowiek to już chyba jest dziwne i na zachodzie lub w USA nienormalne. Musielibyśmy zbudować obszarowo 2 nasze miasta ,żeby dogonić ilość kupowanych aut. Część z nas najlepiej wjechałaby autem do sklepu, urzędu itd. Czas na zmiany mentalne w głowach waszych. Lenistwo i głupota. Wsiądź raz jeden z drugim do tramwaju. Zobacz co zbudowano i z czego można korzystać w Olsztynie bez auta .Szybko ,sprawnie. Druga sprawa do tych co krytykują . Zrobione nowe ulice jak Obiegowa, Plaża Miejska-rewelacja, Przystanie , Słoneczna Polana, Park centralny .Można mnożyć. Ruszcie tyłki gamonie ,a nie się wozicie i wszystko krytukujecie bezsensownie !!!!!!!!!!!!!!!!! Mieszkam od urodzenia w Olsztynie widziałem zmiany jak to miasto żyje i jestem za tym kierunkiem. Olsztyn to moja mała Ameryka.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl