Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email D. | 2016-03-25 14:58 | Rozmiar tekstu: A A A

Izba Celna przekazała Muzeum Warmii i Mazur ikony zatrzymane na granicy

Olsztyn24
Przekazanie ikon nastąpiło w siedzibie Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »
Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie wzbogaciło się o nowe nabytki. W Salach Kopernikowskich olsztyńskiego zamku przedstawiciele Izby Celnej w Olsztynie przekazali dzisiaj (25.03) do muzealnych zbiorów dwie ikony zatrzymane podczas kontroli na polsko-rosyjskiej granicy. Tym samym kolekcja ikon MWiM wzrosła do 405 eksponatów.

Przekazane ikony zostały zatrzymane na przejściu granicznym w Bezledach 23 lutego ubiegłego roku, podczas kontroli celnej. Wykryto je w bagażu podręcznym mieszkanki Kaliningradu, która chciała przemycić je na teren Polski.

Sąd w Bartoszycach, orzekający w tej sprawie, zdecydował o przepadku ikon na rzecz Skarbu Państwa, zaś kobietę ukarano grzywną. Po uzyskaniu opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Izba Celna w Olsztynie zadecydowała o przekazaniu tych dzieł sztuki do Muzeum Warmii i Mazur - nieodpłatnie.
R E K L A M A
banner
Pierwsza ikona, podpisana „Ojcostwo”, przedstawia Trójcę Świętą, adorowaną przez Matkę Bożą i św. Jana Chrzciciela w otoczeniu świętych i aniołów. Jej podobrazie datowane jest na wiek XIX, obraz natomiast powstał na początku XX wieku. Jej wartość oszacowano na 3 tysiące złotych.

Druga ikona natomiast przestawia Chrystusa Pantokratora. W tradycji cerkiewnej jest on przedstawiany w pozycji stojącej lub siedzącej, z otwartym Pismem Świętym w lewej dłoni. Prawa zaś, z powtarzającym się układem palców, wzniesiona jest do błogosławieństwa. Ta ikona jest wytworem fabrycznym - podmalowanym. Umieszczony na krawędzi ikony zapis sugeruje, że wykonano ją w Moskwie 23 grudnia 1896 roku. Znajduje się na niej także nazwisko Aleksander Smimow (to sygnatura cenzora dopuszczającego ten wizerunek do kultu). Ten eksponat ma wartość 1,5 tysiąca złotych.

- Najbliższą okazją do zaprezentowania tych ikon szerszej publiczności będzie przyszłoroczna wystawa nabytków muzeum z 2016 roku - powiedziała nam Elżbieta Jelińska, dyrektor instytucji. - Obecnie staramy się o środki na rewitalizację olsztyńskiego zamku, aby uruchomić dla celów wystawienniczych całe jego południowe skrzydło. Wtedy też chcielibyśmy pokazać ponownie naszą kolekcję ikon.

Przekazane ikony nie są pierwszym darem Izby Celnej dla muzeum. W jego zbiorach znajduje się już m.in. platerowany dzban z początku XX wieku, który do MWiM trafił dwa lata temu.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Przekazanie przez Izbę Celną ikon na rzecz Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

»

25-03-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.