Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
ep | 2016-07-04 16:44 | Rozmiar tekstu: A A A

Letnia hipoterapia w ZPE

Olsztyn24
Zajęcia hipoterapii w ZPE (fot. ZPE - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Czas wakacji to idealna pora na niestandardowe zajęcia rehabilitacyjne. Dziś (4.07) w ZPE już po raz drugi rozpoczął się lipcowy kurs hipoterapii. W terapii z końmi uczestniczy 12. niepełnosprawnych uczniów, zajęcia koordynują rehabilitantki Magdalena Spiel-Kempińska i Adelajda Piłat.

Koniki są dwa: Ola i Jaga. Spokojne, łagodne, przyjazne, idealnie dostosowane do pracy z niepełnosprawnymi dziećmi. Dziś po raz pierwszy przyjechały na Nagórki ze stadniny w Knopinie, a potem przez dwie godziny dzielnie pracowały z uczniami ZPE. Zajęcia zorganizowała nauczycielka Agnieszka Kontrymowicz, a koordynują je rehabilitantki Magdalena Spiel-Kempińska i Adelajda Piłat.

- Hipoterapia jest świetną metodą rehabilitacji dla ludzi niepełnosprawnych ruchowo - wyjaśnia Adelajda Piłat. - Poruszający się stępem koń przenosi na jeźdźca impulsy typowe dla chodu ludzkiego, w mózgu uczestnika kodują się więc prawidłowe wzorce ruchowe. Rytmiczny kołyszący ruch uspokaja, normalizuje napięcie mięśniowe. Stymuluje układ równowagi, pozwala na zdobywanie orientacji w przestrzeni. Zajęcia wpływają pozytywnie na cały organizm człowieka.
R E K L A M A
banner
W zajęciach z nietypowymi terapeutami uczestniczą uczniowie w różnym wieku, od najmłodszych klas szkoły podstawowej, po szkołę przysposabiającą do pracy. Głównie z niepełnosprawnością ruchową, ale także z autyzmem czy zespołami genetycznymi. Większość z nich bez problemu wsiadła na konia i asekurowana przez nauczycieli przejechała kilka kółek po przyszkolnym boisku.

- Wcale się nie boję! Bardzo lubię na koniu jeździć! - mówiła 10-letnia Hania. - Ja też. Fajnie jest - wtórował jej rówieśnik Kacper.

Inni uczestnicy stopniowo przyzwyczajali się do kontaktu z dużym zwierzęciem.  8-letni Mikołaj dopiero po długich namowach zgodził się podejść do konia i delikatnie go pogłaskać.

- Pięknie ci poszło! Jutro na pewno będzie lepiej - chwaliła go Magdalena Spiel-Kempińska. Podkreślając, że hipoterapia to niekoniecznie wyłącznie jazda konna, ale już sam kontakt ze zwierzęciem. - Już tyle wystarczy, by dzieci z niepełnosprawnościami zdobywały pewność siebie, przełamywały ograniczenia - mówiła. - Możliwość jazdy wyzwala w uczniach odwagę, poczucie sukcesu, a tym samym wzrost poczucia własnej wartości.

Wakacyjny kurs hipoterapii w ZPE będzie trwał do końca tygodnia. W tym roku odbywa się po raz drugi. Ubiegłoroczny cieszył się tak dużym powodzeniem, że w tym roku został powtórzony i ma szanse na stałe wejść w kalendarz szkolnych dodatkowych zajęć.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl