Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Waldemar Ziarek | 2016-08-20 18:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Piłsudczycy pielgrzymowali na Jasną Górę

Olsztyn24
Piłsudczycy na Jasnej Górze | Więcej zdjęć »
W miniony czwartek (18.08) na częstochowskiej Jasnej Górze odbyła się II Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w niej wzięło ponad 600 osób z okręgów i oddziałów związku.

Głównym punktem pielgrzymki było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 95. rocznicy pielgrzymki dziękczynnej Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę. Marszałek przyjechał do jasnogórskiego sanktuarium 20 października 1921 roku, by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami. Tablicę umieszczono w Kaplicy Pamięci Narodu. Nosi ona imię O. Augustyna Kordeckiego, legendarnego obrońcy klasztoru z czasów szwedzkiego potopu. Znajdują się w niej między innymi urny z ziemią z miejsc wielkich polskich zwycięstw i miejsc martyrologii. 

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta w intencji Marszałka, jego żołnierzy oraz Związku Piłsudczyków RP i ich rodzin, sprawowana w Kaplicy Matki Bożej przez ks. kmdr. Mariana Próchniaka, krajowego kapelana Związku Piłsudczyków RP. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczył także wnuk Marszałka Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
R E K L A M A
banner
W uroczystości wziął udział burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, który przygotował specjalny honorowy adres, przekazany na ręce generała Związku Piłsudczyków RP, prezesa Stanisława Śliwy. Burmistrz stwierdził, iż postać Marszałka Józefa Piłsudskiego jest szczególnie bliska mieszkańcom miasta i gminy Lidzbark Warmiński. To tu działa Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego i Zespół Szkół w Rogóżu, pierwsza w regionie szkoła nosząca zaszczytne imię Marszałka. Burmistrz Wiśniowski i obecna na pielgrzymce dyrektor Zespołu Szkół w Rogóżu Brygida Małeć złożyli kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

Zdaniem Ilony Kanclerz, liderki katowickich Piłsudczyków, postać marszałka Piłsudskiego w obecnych czasach winna być dla wszystkich inspiracją do służby na rzecz Polski.


Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl