Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Waldemar Ziarek | 2016-08-20 18:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Piłsudczycy pielgrzymowali na Jasną Górę

Olsztyn24
Piłsudczycy na Jasnej Górze | Więcej zdjęć »
W miniony czwartek (18.08) na częstochowskiej Jasnej Górze odbyła się II Pielgrzymka Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Udział w niej wzięło ponad 600 osób z okręgów i oddziałów związku.

Głównym punktem pielgrzymki było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej z okazji 95. rocznicy pielgrzymki dziękczynnej Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego na Jasną Górę. Marszałek przyjechał do jasnogórskiego sanktuarium 20 października 1921 roku, by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami. Tablicę umieszczono w Kaplicy Pamięci Narodu. Nosi ona imię O. Augustyna Kordeckiego, legendarnego obrońcy klasztoru z czasów szwedzkiego potopu. Znajdują się w niej między innymi urny z ziemią z miejsc wielkich polskich zwycięstw i miejsc martyrologii. 

Uroczystość odsłonięcia tablicy poprzedziła msza święta w intencji Marszałka, jego żołnierzy oraz Związku Piłsudczyków RP i ich rodzin, sprawowana w Kaplicy Matki Bożej przez ks. kmdr. Mariana Próchniaka, krajowego kapelana Związku Piłsudczyków RP. W tegorocznej pielgrzymce uczestniczył także wnuk Marszałka Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
R E K L A M A
banner
W uroczystości wziął udział burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, który przygotował specjalny honorowy adres, przekazany na ręce generała Związku Piłsudczyków RP, prezesa Stanisława Śliwy. Burmistrz stwierdził, iż postać Marszałka Józefa Piłsudskiego jest szczególnie bliska mieszkańcom miasta i gminy Lidzbark Warmiński. To tu działa Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego i Zespół Szkół w Rogóżu, pierwsza w regionie szkoła nosząca zaszczytne imię Marszałka. Burmistrz Wiśniowski i obecna na pielgrzymce dyrektor Zespołu Szkół w Rogóżu Brygida Małeć złożyli kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

Zdaniem Ilony Kanclerz, liderki katowickich Piłsudczyków, postać marszałka Piłsudskiego w obecnych czasach winna być dla wszystkich inspiracją do służby na rzecz Polski.


Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl