Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
d. | 2016-10-18 20:42 | Rozmiar tekstu: A A A

MOK zaprasza na prelekcję i nową wystawę

Olsztyn24
Fotografia autorstwa Henryka Ciruta z cyklu „Hydroformy”
Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na prelekcję i nową wystawę. Już jutro (19.10) w Muzeum Nowoczesności, o godzinie 18.00, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Swego nie znacie”, zaś w piątek (21.10), w Galerii Rynek o godzinie 17.00, wernisaż wystawy fotografii.

Jutro Rafał Bętkowski opowie o cmentarzach wojennych po I wojnie światowej na Warmii i Mazurach w prelekcji zatytułowanej „Ślady po bitwie. Wojenne nekropolie pola bitewnego pod Zerbuniem”.

Bętkowski opowie o zasadach przyjętych przy tworzeniu na Warmii i Mazurach cmentarzy wojennych podczas I wojny światowej. Przykładem będą nekropolie znajdujące się na terenach największej z bitew owego konfliktu na Warmii, stoczonej 26 sierpnia 1914 roku na północ od Biskupca Reszelskiego. W wyniku wielogodzinnego starcia siły pruskie: XVII Korpus Armijny, I Korpus Rezerwowy i 6. Brygada Landwehry, rozbiły tam rosyjski VI Korpus inwazyjnej Armii Samsonowa, zmuszając go do odwrotu.
R E K L A M A
banner
Bitwa, rozegrana w trójkącie Lutry–Zerbuń–Biesowo, pozostawiła po sobie około 10 cmentarzy wojennych. Wśród miejsc pochówku poległych znajdują się zarówno mogiły zbiorowe, jak i pojedyncze żołnierskie groby. Wszystkie posiadają cechy indywidualne, zostały starannie zaprojektowane i przemyślnie wkomponowane w piękny warmiński krajobraz. Nieprzypadkowe jest miejsce ich lokalizacji – autor opowie o bitwie i związku poszczególnych mogił z konkretnymi wydarzeniami, rozgrywającymi się wtedy na polu bitewnym. Przedstawi też dzisiejszy stan zachowania poszczególnych miejsc pochówku.

Poruszone zostanie również zagadnienie udziału w wymienionym starciu Polaków, którego świadectwo dawać mogą także wojenne mogiły.
 
„Hydroformy” to tajemniczy tytuł nowej wystawy w staromiejskiej Galerii Rynek. Przez miesiąc będzie można oglądać tam wyjątkowe fotografie Henryka Ciruta. Wystawa potrwa do 20 listopada.

Henryk Cirut urodził się w 1948 roku. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Zamościu oraz Uniwersytetu Warszawskiego na Wydziale Psychologii i Pedagogiki. Sztukator w Lubelskim Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków (m.in. prace sztukatorskie w zamojskim ratuszu oraz pałacu Potockich w Radzyniu Podlaskim), w latach 1974-1979 redaktor graficzny „Gazety Olsztyńskiej”, wówczas także współtwórca gazety studentów Warmii i Mazur „Dylematy”. Jeden z pomysłodawców Olsztyńskiego Informatora Kulturalnego OIK, wieloletni członek zespołu redakcyjnego biuletynów Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, współzałożyciel Fundacji Środowisk Twórczych. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, następnie Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Zapraszamy!

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl