Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email inf. pras. | 2016-11-25 15:47 | Rozmiar tekstu: A A A

PLK i samorząd województwa porozumiały się w sprawie rozwoju kolei na Warmii i Mazurach

Olsztyn24
Od lewej: Ireneusz Merchel - prezes PKP PLK S.A. i Gustaw Marek Brzezin - marszałek województwa | Więcej zdjęć »
W Olsztynie podpisana została dzisiaj (25.11) umowa o współpracy między PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. a samorządem województwa warmińsko-mazurskiego w sprawie linii kolejowej Braniewo – Gutkowo. Porozumienie usprawni proces pozyskiwania funduszy z Regionalnego Programu Operacyjnego.

- Infrastruktura transportowa, drogowa i kolejowa, jest niezwykle istotna w regionie tak rozległym jak Warmia i Mazury. Jej jakość podnosi bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców regionu i gości. Ma także bezpośredni wpływ na rynek pracy oraz na nasz rozwój gospodarczy i turystyczny. W regionalnym programie przeznaczyliśmy na ten cel blisko 800 mln zł. To kolejne środki do zainwestowania w ramach nowego regionalnego programu, co dowodzi, że jego realizacja istotnie przyspiesza – powiedział Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

W poprzedniej perspektywie finansowej modernizacja kolei objęła linię na obrzeżach województwa. Obecnie znacząco poprawią się podróże koleją w regionie. Mieszkańcy Warmii i Mazur będą mogli korzystać z krótszych podróży m.in. z Olsztyna do Ełku, Korsz, Braniewa i Działdowa.
R E K L A M A
banner
- Realizacja projektu, wpisuje się w rozwój i usprawnienie sieci kolejowej na terenie Warmii i Mazur. Po wykonaniu prac będzie lepsza podróż z Gutkowa do Braniewa i sprawniejszy dojazd do granicy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w najbliższych latach, zgodnie z Krajowym Programem Kolejowym, planują realizację 7 projektów o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł. Na liście podstawowej jest 5 projektów za ponad 1,5 mld zł – poinformował Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W 2019 roku PLK planują rozpoczęcie prac na prawie 90-kilometrowym odcinku linii łączącej Gutkowo z granicą państwa. Przebudowa skróci podróż trwającą obecnie z 1h 50 min o 30 minut i zapewni szybki i sprawny przejazd pociągów pasażerskich z prędkością 100 km/h oraz ułatwi przejazd pociągów towarowych. PLK planują także przebudowę peronów na stacjach i przystankach. Będą wygodniejsze i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wyremontowanych będzie 190 obiektów inżynieryjnych: mostów, wiaduktów i przepustów. Na 50 przejazdach kolejowo-drogowych wzrośnie poziom bezpieczeństwa. Zlikwidowane zostaną też punktowe ograniczenia prędkości.

Projekt przebudowy linii Gutkowo – Braniewo został wpisany do Krajowego Programu Kolejowego. Szacowany koszt prac to 231 mln zł, dofinansowanie ze środków RPO WiM 2014-2020 (Oś priorytetowa 7 Infrastruktura transportowa, Działanie 7.3 Infrastruktura kolejowa) wyniesie 44 mln euro. Obecnie opracowywane jest studium wykonalności, które określi szczegółowy zakres prac.

******

Planowana realizacja prac w latach 2019–2020 na Warmii i Mazurach

Krajowy Program Kolejowy 

Projekty na liście podstawowej:

» Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze wraz z elektryfikacją (POIiŚ)
» Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn (PO PW)
» Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Ełk – Szczytno (PO PW)
» Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo (RPO)
» Prace na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pom. – Iława – Olsztyn – Korsze (śr. krajowe)

Lista rezerwowa

» Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (gr. państwa) (CEF)
» Rewitalizacja linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo (RPO)

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.