Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-07-26 13:57:00 | Rozmiar tekstu: A A A

Rząd przedstawia inwestycje w warmińsko-mazurską kolej

Olsztyn24
Od lewej: prezes zarządu spółki PLK Ireneusz Merchel, wiceminister Jerzy Szmit i wojewoda Artur Chojecki (fot. Kamil Olszewski)
O korzyściach dla mieszkańców Warmii i Mazur związanych z modernizacją kolei rozmawiano dzisiaj (26.07) podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Ponad godzinę krótsze będą podróże koleją ze Szczytna do Ełku i o kwadrans krótsze ze stolicy do Olsztyna. Ma być również lepszy dostęp do pociągów, wygodniejsza obsługa na stacjach i przystankach.

W Krajowym Programie Kolejowym, który trafił do konsultacji, zapisano ponad 1,5 mld zł na podstawowe projekty kolejowe w województwie warmińsko–mazurskim. Na konferencji prasowej poinformowali o tym wiceminister Jerzy Szmit, wojewoda Artur Chojecki oraz prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel.

- Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy, obiecujący początek działalności lotniska w Szymanach, budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną oraz programy budowy dróg zapewnią zdecydowaną poprawę systemu komunikacji Warmii i Mazur oraz dogodne połączenie w regionie i z całym krajem – powiedział Jerzy Szmit, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa.
R E K L A M A
banner
Dla mieszkańców województwa i podróżujących po liniach kolejowych Warmii i Mazur efektem prac będzie skrócenie podróży i lepsza obsługa na stacjach oraz przystankach. Dzięki modernizacji i elektryfikacji trasy z Olsztyna do Ełku przez Korsze pojedziemy o prawie 40 min krócej (jest 2h 24 min będzie ok. 1h 47 min). O około 1h 22 min skróci się podróż w relacji Olsztyn – Szczytno – Ełk (z 3h 33 min do ok. 2h 11 min). Krótsze będą podróże na trasie Działdowo – Olsztyn (o ok. 16 min) i tym samym o kwadrans skróci się dojazd z Olsztyna do Warszawy.

- W poprzedniej perspektywie modernizacja kolei objęła linię na obrzeżach województwa – mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Obecna perspektywa i KPK zakładają znaczącą poprawę podroży koleją w regionie. Mieszkańcy Warmii i Mazur będą mogli korzystać z krótszych podróży m.in. z Olsztyna do Ełku, Korsz, Braniewa i Działdowa. Dzięki inwestycjom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. zwiększy się atrakcyjność regionu i znaczenie kolei dla gospodarki.

Przekazany do konsultacji Krajowy Program Kolejowy w województwie warmińsko-mazurskim przewiduje 7 projektów o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł. Na liście podstawowej jest 5 projektów za ponad 1,5 mld zł. Lista rezerwowa obejmuje 2 projekty o wartości około 750 mln zł.

- Propozycja rozwoju kolei w województwie warmińsko-mazurskim, przedstawiona w Krajowym Programie Kolejowym, dla mieszkańców oznacza wygodniejszą obsługę komunikacyjną. To również otwarcie regionu i większe możliwości dla gospodarki oraz korzystniejsze warunki dla rozwoju turystyki – podsumował Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Projekty na liście podstawowej:

» Prace na linii kolejowej nr 38 na odcinku Ełk – Korsze wraz z elektryfikacją (POIiŚ)
» Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn (PO PW)
» Prace na linii kolejowej nr 219 na odcinku Ełk – Szczytno (PO PW)
» Rewitalizacja linii kolejowej nr 221 Gutkowo – Braniewo (RPO)
» Prace na linii nr 353 na odcinku Jabłonowo Pom. – Iława – Olsztyn – Korsze (śr. krajowe)

Lista rezerwowa

» Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (gr. państwa) (CEF)
» Rewitalizacja linii kolejowej nr 220 na odcinku Olsztyn – Gutkowo (RPO)
» Podstawowe efekty prac - skrócenie czasu przejazdu:
- w relacji Korsze – Ełk o ok. 32 min z 1h 36 min do ok. 1h 04 min.;
- w relacji Olsztyn – Korsze o ok. 5 min z obecnych 48 min do ok. 43 min.;
- w relacji Olsztyn - Korsze – Ełk o ok. 37 min z 2h 24 min do ok. 1h 47 min.;
- w relacji Działdowo – Olsztyn o ok. 16 min z 1h 17 min do ok. 1h 01 min.;
- w relacji Warszawa Centr.– Olsztyn Główny o ok. 16 min z 2h 28 min do ok. 2h 12 min.;
- w relacji Iława – Olsztyn o ok. 6 min z obecnych 50 min do ok. 44 min.;
- w relacji Szczytno – Ełk o ok. 1h 22 min z 2h 54 min do ok. 1h 32 min.;
- w relacji Olsztyn – Szczytno – Ełk o ok. 1h 22 min z 3h 33 min do ok. 2h 11 min.;
- w relacji Gutkowo – Braniewo: obecny czas jazdy: 1h 49 min; docelowy czas jazdy przy maksymalnej prędkości 120 km/h: ok 1h 18 min.;
- w relacji Białystok – Ełk – Suwałki do ok. 1h 29 min.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl