Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-09-21 15:24 | Rozmiar tekstu: A A A

.Nowoczesna krytykuje łączenie celników i skarbówki

Olsztyn24
Olsztyński poseł Mirosław Pampuch przedstawił stanowisko .Nowoczesnej w sprawie KAS
Za kolejny zły pomysł Prawa i Sprawiedliwości posłowie .Nowoczesnej uznali połączenie urzędów skarbowych i celnych. O projekcie ustawy tworzącej Krajową Administrację Skarbową (KAS), mówili we wtorek (20.09) na konferencji prasowej w sejmie posłowie .Nowoczesnej Mirosław Pampuch i Katarzyna Lubnauer.

Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy przewiduje powołanie podlegającej ministrowi finansó Krajowej Administracji Skarbowej w miejsce obecnie działających urzędów skarbowych, urzędów kontroli skarbowej i służb celnych.

– Niestety, mamy do czynienia z kolejną ustawą złej zmiany, która tym razem pod płaszczykiem poprawy funkcjonowania administracji podatkowej wprowadza tzw. ustawkę kadrową – ocenił Mirosław Pampuch.
R E K L A M A
banner
Zgłoszony w czerwcu projekt skrytykowało kilka instytucji państwowych. Struktura jest tworzona wbrew woli pracowników skarbówki i celników. Ci ostatni protestowali w czerwcu przeciw zamiarom włączenia ich do struktur KAS.

– To prawda, że mamy najmniej wydajną administracja skarbową w całej UE, powolny system postępowań, bałagan kompetencyjny i brak efektywności, ale nowa ustawa nie rozwiązuje tych problemów – powiedziała posłanka Katarzyna Lubnauer.

Jak powiedziali posłowie, w projekcie rezygnuje się z jakichkolwiek warunków kompetencyjnych dot. dyrektorów izb skarbowych i naczelników urzędów skarbowych.

– Kadra kierownicza KAS będzie powoływana bez konkursów. Może to spowodować kolejne przykłady nepotyzmu i kolesiostwa – przekonywał Mirosław Pampuch.

Nieuniknione są również zwolnienia pracowników. Według różnych wypowiedzi ministra finansów, pracę może stracić od 4 do 15% osób obecnie pracujących w łączonych służbach.

– 65 tys. osób, zarówno funkcjonariuszy celnych, jak i skarbowych, zostanie poddanych weryfikacji. Żaden z tych pracowników nie może być pewien, czy zostanie ponownie zatrudniony. Pracę może stracić nawet 10 tys. osób – stwierdził Mirosław Pampuch

Posłowie zwrócili uwagę, że w ustawie trudno się również doszukać przepisów przyjaznych przedsiębiorcom.

– Mamy do czynienia z wprowadzeniem policji skarbowej – stwierdził Mirosław Pampuch. – Decyzja wydana przez policję skarbową nie będzie mogła być zaskarżona do organu wyższego szczebla. A zatem urzędnik będzie rozpatrywał odwołanie od własnej decyzji. To z całą pewnością spowoduje wiele negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorców, włącznie z nietrafionymi decyzjami, które powodowały likwidację firm w przeszłości – dodał Mirosław Pampuch.

– Będzie to działanie na żywym organizmie, na tak ważnych strukturach państwa. Co należy pokreślić, przy braku aprobaty do tych zmian pracowników skarbówki i celników. Zamiast oczekiwanej poprawy będziemy mieli wyłącznie chaos organizacyjny, przed którym ostrzegają nie tylko posłowie opozycji, ale również niezależni eksperci – podsumował Mirosław Pampuch.

Na najbliższym posiedzeniu sejmu, tj. 21-23 września, posłowie będą pracowali nad ustawą, która 1 stycznia 2017 roku ma utworzyć Krajową Administrację Skarbową.

UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl