Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
zbp | 2016-11-28 00:52 | Rozmiar tekstu: A A A

Dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu obchodzono w Olsztynie

Olsztyn24
Obchody rocznicy Wielkiego Głodu na Ukrainie (fot. zbp - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W ostatnią sobotę listopada Ukraińcy na całym świecie upamiętniają ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie w latach 1932-33. W Olsztynie hołd ofiarom tej sowieckiej zbrodni oddano w niedzielę (27.11) w cerkwi greckokatolickiej.

Analizując historię głodu badacze biorą pod uwagę okres od kwietnia 1932 r. do sierpnia 1933 r. W ciągu tych 16. miesięcy, według różnych szacunków, śmierć głodową poniosło od 4 d 9 milionów Ukraińców. Wiosną 1933 r. umierało co minutę 17 osób, co godzinę 1000, a każdej doby 25 tysięcy osób. Dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu oficjalnie obchodzony jest od 1998 roku.

Hołdomor był konsekwencją celowej polityki Związku Radzieckiego. Narzucone chłopom obowiązkowe, nieodpłatne kontyngenty dostaw produktów rolnych przekraczały możliwości produkcyjne wsi i były bezwzględnie egzekwowane.
R E K L A M A
banner
W niedzielę w olsztyńskiej cerkwi greckokatolickiej oddano hołd ofiarom Wielkiego Głodu zapalając symboliczne znicze pamięci. Gimnazjaliści z Międzyszkolnego Zespołu Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Greckokatolickiej z Gimnazjum nr 7 przedstawili słowno-muzyczną kompozycję poświęconą tej tragicznej rocznicy. W przedstawieniu publiczność przeniosła się w dalekie lata trzydzieste, by duchowo przeżyć drogę krzyżową i cierpienia milionów Ukraińców ginących śmiercią głodową.

zbp

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl