Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
22:40 28 marca 2024 Imieniny: Anieli, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
UG Dywity | 2015-10-07 14:29 | Rozmiar tekstu: A A A
Goście z Kostopola poznają pracę polskiego samorządu

Ukraińcy na warsztatach w Dywitach

Olsztyn24
Wizyta samorządowców z Kostopola w Dywitach (fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Samorządowcy z Kostopola, chcąc korzystać ze środków przedakcesyjnych, powinni mieć opracowaną strategię rozwoju miasta. Po naukę i doświadczenia przyjechali m.in. do Dywit, gdzie we wtorek (6.10) mogli poznać, jak był tworzony ten ważny dokument. Zwiedzili też inne obiekty gminy.

Przyjazd ukraińskich partnerów do Polski to efekt wspólnego projektu Kostopola i Lokalnej Grupy Działania „Warmiński Zakątek”, której członkiem jest również Gmina Dywity.

- Dywity mają dobrą strategię rozwoju gminy do 2020 roku, więc uznaliśmy, że warto tu zorganizować warsztaty na temat tego, jak do niej dochodziły i jak powstawała krok po kroku - mówi Małgorzata Ofierska, prezes LGD „Warmiński Zakątek”. - Taka wiedza z pewnością przyda się naszym kostopolskim przyjaciołom, którzy stworzenie społecznej strategii rozwoju Kostopola mają dopiero przed sobą. To ważny dokument, który Ukraińcy muszą porządnie opracować chcąc starać się o środki przedakcesyjne z Unii Europejskiej.

W skład delegacji ukraińskiej weszli m.in. Władimir Hrehorowicz Wołos, wiceburmistrz Kostopola, Jurij Khomeniuk, koordynator projektu „Obywatelska Samorządność - Społeczna Strategia Kostopola”, a zarazem radny miejski i przedsiębiorca, urzędnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, dziennikarze, historyk.
R E K L A M A
Daniel Zadworny, sekretarz Gminy Dywity opowiadał, w jaki sposób Dywity dochodziły do opracowania i przyjęcia swojej strategii rozwoju gminy do 2020 roku.

- Choć posiadanie strategii rozwoju gminy nie jest obligatoryjne, to uważam, że gmina musi mieć jakąś wizję i cel, do których dąży - mówi Daniel Zadworny. - Poza tym strategia jest niezbędnym dokumentem do sięgania po środki unijne.

Ukraińcy zadawali wiele pytań dotyczących m.in. kierunków rozwoju gminy, wysokości podatków, jakie wpływają do budżetu, czy współpracy z sąsiednimi gminami. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Gmina Dywity od kilku lat współpracuje z Gminą Holowyńską w rejonie kostopolskim organizując np. letnie wymiany młodzieży. O ostatnim takim obozie dla młodych Ukraińców zorganizowanym w lipcu 2015 w Tuławkach opowiadała Katarzyna Sternicka-Moritz.

Po zakończeniu części warsztatowej Ukraińcy przekonali się, że strategia rozwoju Gminy Dywity jako dobrego miejsca zamieszkania i prowadzenia biznesu jest realizowana w praktyce m.in. poprzez liczne inwestycje. Goście odwiedzili m.in. targowisko wiejskie w Stodole, modernizowany stadion w Dywitach, czy Strefę Przedsiębiorczości.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.