Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
UG Dywity | 2015-10-10 19:45 | Rozmiar tekstu: A A A
Młodzi goście w gminie Dywity

Polsko-ukraińskie warsztaty w Gadach

Olsztyn24
Uczestnicy warsztatów w gadach (fot. Promocja UG Dywity - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Warsztaty ceramiczne, nauka języków, wizyta na grodzisku z archeologiem, poznawanie tradycji polskich i ukraińskich – to tylko część zajęć, jakie są udziałem 40-osobowej grupy młodzieży polsko-ukraińskiej, która bierze udział w wymianie w Gadach.

Pomysłodawcą projektu „Gleczyk czy dzbanek – polsko-ukraińskie młodzieżowe warsztaty ceramiczne” jest stowarzyszenie Nasze Gady, a donatorami Narodowe Centrum Kultury i Gmina Dywity.

20 młodych Ukraińców z Obwodu Sumskiego w północno-wschodniej Ukrainie dotarło na Warmię w poniedziałek (5.10). To młodzież w wieku od 13 do 15 lat z miejscowości Jamne i jego wiejskich okolic. Ukraińcy, ale także młodzi Polacy z Zespołu Szkół w Tuławkach i szkoły w Węgoju zostali zakwaterowani wspólnie w szkolnym schronisku młodzieżowym w Olsztynie.
R E K L A M A
banner
– Wspólne zakwaterowanie, jedzenie posiłków i spędzanie ze sobą czasu przez 10 projektowych dni było jednym z warunków stawianych przez Narodowe Centrum Kultury, które dofinansowało międzynarodowy projekt wymiany – wyjaśnia Katarzyna Waszczenko, tłumaczka zatrudniona przy projekcie.

Na zajęcie ceramiczne młodzi Polacy i Ukraińcy dojeżdżają codziennie do Gadów, choć tak naprawdę program zajęć jest bardzo urozmaicony. Młodzież poznaje dziedzictwo kulturowe Warmii i odwiedziła już zamki w Lidzbarku Warmińskim i Olsztynie. W planach jest też wyprawa na grodziska w Barczewku i Marunach pod kierunkiem Marka Należnego, archeologa z Krakowa oraz wizyty w Teatrze Lalek, na olsztyńskiej starówce, czy Muzeum Przyrody. W czasie warsztatów młodzi uczą się języka swoich zagranicznych przyjaciół i trzeba przyznać, że idzie im to całkiem nieźle.

– Myślałem, że język ukraiński jest trudniejszy, ale jest podobny do naszego – mówi Krystian Tomalczyk, uczestnik wymiany z Węgoja. – Choć jesteśmy ze sobą dopiero trzy dni, to jest bardzo fajnie.

Podobne opinie wygłasza Ira Karpuś z Ukrainy.

– Polacy byli przyjacielscy od samego początku – mówi Ira. – Razem się bawimy, ćwiczymy, odwiedzamy się w pokojach. Zaskoczyły mnie polskie imiona, bo są trochę nietypowe, ale już je przyswoiłam.

Młodzi przygotowują też tematyczne wieczory: polski i ukraiński, podczas których pokażą narodowe tradycje, zwyczaje, pieśni i kulturę.

– To dopiero początek wymiany, ale już można zauważyć, że młodzi fajnie się integrują – cieszy się Teresa Kosińska, prezes stowarzyszenia Nasze Gady, pomysłodawcy projektu. – Są pełni zapału i chęci do pracy, a to najważniejsze.

Młodzi Ukraińcy będą na Warmii i w Gadach do 14 października. Projekt „Gleczyk czy dzbanek – polsko-ukraińskie młodzieżowe warsztaty ceramiczne” dofinansowało Narodowe Centrum Kultury i Gmina Dywity.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl