Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D. | 2016-11-29 12:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Katarzyna Matwiejczuk i Jakub Michalczenia zwycięzcami konkursu „Olsztyński Debiut 2016”

Olsztyn24
Od prawej: Krzysztof Szatrawski, Katarzyna Matwiejczuk i Jakub Michalczenia | Więcej zdjęć »
W pokoju z widokiem Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie odbyło się wczoraj (28.11) spotkanie z laureatami Konkursu Literackiego „Olsztyński Debiut 2016” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Olsztyn.

Konkurs Literacki „Olsztyński Debiut 2016” zorganizowany przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Olsztynie został rozstrzygnięty w pierwszych dniach września. Adresowany był do pisarzy urodzonych lub zamieszkałych na terenie Województwa Warmińsko-Mazurskiego a także tych, których losy związane są z naszym regionem.

Jury w składzie: Kazimierz Brakoniecki, Zbigniew Fałtynowicz oraz Krzysztof Szatrawski po dokładnym rozpatrzeniu i przedyskutowaniu nadesłanych 16. propozycji konkursowych podjęło decyzję o nagrodzeniu dwóch książek prozatorskich: „Jura” Katarzyny Matwiejczuk oraz „Korszakowo” Jakuba Michalczeni. Nagrodą w konkursie była publikacja debiutanckich utworów.
R E K L A M A
banner
Katarzyna Matwiejczuk – urodzona w 1984 roku w Szczecinie, wychowana na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zamieszkała w Jedzbarku na Warmii. Z wykształcenia filmoznawczyni po UJ, z zamiłowania pieśniarka ludowa. Publikowała (jako Katarzyna Gąsior) m.in. w „Kwartalniku Filmowym”, „Kulturze Współczesnej”, „Muzyce w Mieście”, „Opcjach”, „Studiach Filmoznawczych” oraz kilku tomach z serii wydawniczej „Literatura na Ekranie”. Od 2016 roku prowadzi wraz z mężem ekologiczne gospodarstwo zielarskie.

Krzysztof Szatrawski o „Jurze”:

Konstrukcję minipowieści „Jura” tworzą 22 obrazy nawiązujące do wielkich arkanów tarota. Ezoteryczne odniesienia wprowadzają w atmosferę tajemniczości i dramatyzmu jakiego doświadczamy w okresie dorastania, kiedy kształtuje się nasza świadomość siebie i swoich relacji ze światem. Poetyckie obrazy z życia bohaterki Kiri układają się w formę Bildungsroman: od przepojonego mistycyzmem i magicznymi rytuałami dzieciństwa, poprzez decyzję o opuszczeniu rodzinnej Doliny i wyruszeniu w poszukiwanie ukochanego Jury — mężczyzny znanego tylko jako radiowy głos — po perypetie będące konsekwencją spełnienia marzeń. Autorka nawiązuje do obrazu Paola Uccella Święty Jerzy walczący ze smokiem reinterpretując obecność bestii jako jeden z podstawowych toposów kultury europejskiej.               

Jakub Michalczenia – urodzony w 1986 r. w Kętrzynie. Większą część życia spędził w kolejarskim miasteczku Korsze na Warmii. Obecnie związany z Olsztynem. Zbiór opowiadań „Korszakowo”, napisanych w latach 2005-2006, to jego pierwsza książka.

Piotr Siwecki o twórczości Michalczenii:

Chciałbym, żeby Michalczenia nie tak szybko wyszedł poza miniatury. Umie je budować. Umie i zasmucić, i rozbawić. Umie obudzić nienawiść i miłość do małych miasteczek, do świata tak niby dobrze rozpoznanego i opisanego tu i tam. Cholera, on naprawdę umie bawić się językiem i fabułą! Ale to nie jest zabawa dla samej zabawy – nie, to proza interwencyjna, to głośne i zarazem kameralne SPRAWDZAM dla literatury zaangażowanej i, jednocześnie, to po prostu opowieści, które trzeba było spisać, które domagały się spisania, bo wielki jest zachwyt i wielkie jest przerażenie okropieństwami i śmiesznością świata tego. To teksty‑pytania: A ty − co powiesz? A ty – jak to powiesz?

Spotkanie z laureatami zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Projekt dofinansowany przez Samorząd Olsztyna

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spotkanie z laureatami Konkursu Literackiego „Olsztyński Debiut 2016”

28-11-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl