Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2016-12-22 23:20 | Rozmiar tekstu: A A A
Nieudana próba zmian w zarządzie powiatu

Rekordowy budżet Powiatu Olsztyńskiego przyjęty

Olsztyn24
XX sesja Rady Powiatu w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Rada Powiatu Olsztyńskiego przyjęła dziś (22.12) budżet powiatu na 2017 rok. Po stronie dochodów budżetowych znalazła się kwota prawie 133 mln złotych. Tak wysokiego budżetu w historii powiatu jeszcze nie było.

- Budżet jest bardzo dobry, bardzo dobrze przygotowany - powiedziała nam Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński. - Niektórzy radni do samego końca walczyli, aby zawierał trochę więcej inwestycji, zwłaszcza inwestycji drogowych w ich własnych gminach. Spotkało się to ze zrozumieniem większości radnych.

Podejmowanie uchwały w sprawie przyszłorocznego budżetu powiatu nie odbyło się bez problemów proceduralnych. Już po przyjęciu przez Radę Powiatu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej na lata 2017-2033, w trakcie debaty nad budżetem, komisja gospodarki złożyła wniosek o uwzględnienie w budżecie dwóch stosunkowo niewielkich, ale ważnych dla mieszkańców powiatu inwestycji, których koszt szacuje się na 300 tys. zł. Większość radnych zgodziła się z argumentacją członków komisji gospodarki. Wnioskowi nie sprzeciwiła się także starosta olsztyński. By jednak wspomniane inwestycje mogły być wprowadzone do budżetu, konieczne było formalne odrzucenie sprawozdania komisji budżetowej i ponowne uchwalenie zmienionej już długoletniej prognozy finansowej. Było przy tym nieco zamieszania, ale ostatecznie w przyszłym roku, poza wcześniej zaplanowanymi inwestycjami, znajdą się jeszcze dwie dodatkowe: budowa parkingu i ogrodzenia przy Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście oraz przebudowa odcinka drogi powiatowej nr 1203 Stare Kawkowo-Pupki. Pieniądze na te inwestycje przesunięto z projektu e-geodezja, na realizację którego w 2017 roku pierwotnie planowano przeznaczyć 400 tys. złotych.
R E K L A M A
banner
Oprócz dochodów w wysokości 132 819 569 zł, na przyszły rok radni zaplanowali wydatki budżetu powiatu w wysokości 135 529 596 złotych. Deficyt budżety wynosić będzie 2 710 000 zł. Na inwestycje powiat przeznaczy 32 223 943 zł.

- Bardzo się cieszę, że budżet jest rekordowy, chociaż chciałoby się zrobić znacznie więcej, ale dostępne środki finansowe są swoistym stoperem, który nie pozwala na spełnienie marzeń i próśb wszystkich mieszkańców - mówi Małgorzata Chyziak.

Wśród planowanych inwestycji dominują remonty dróg.

- Na ten cel przeznaczamy 27 mln złotych - informuje starosta. - Poza tym nasze sztandarowe inwestycje to remont bloku operacyjnego w szpitalu Powiatowym w Biskupcu i budowa hali sportowej przy Zespole Szkół w Biskupcu.

Uchwalenie budżetu nie było jedyną sprawą, jaką dzisiaj zajmowali się radni powiatu olsztyńskiego. Niektórzy obserwatorzy sesji byli zaskoczeni, gdy starosta Małgorzata Chyziak, tuż po rozpoczęciu sesji, złożyła wniosek o rozszerzenie porządku obrad o punkt dotyczący odwołania członka zarządu powiatu oraz wyboru nowego członka zarządu. Wniosek jednak nie przeszedł. Zabrakło jednego głosu. Zapytaliśmy starostę Małgorzatę Chyziak o przyczyny zmian w zarządzie oraz personalia osób, których zmiany te miały dotyczyć.

- To jest pytanie do przewodniczącego klubu radnych Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radzie Powiatu - odpowiedziała Małgorzata Chyziak. - To on złożył taki wniosek, a ja musiałam przedstawić go Radzie Powiatu. Ponieważ jednak tej sprawy nie udało się wprowadzić do porządku obrad dzisiejszej sesji, przedwczesne są jakiekolwiek rozmowy na ten temat. Być może wniosek zostanie ponownie złożony na następnej sesji. Może też zostać wycofany.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że cześć radnych z klubu PSL chciało odwołać ze stanowiska członka zarządu Powiatu Olsztyńskiego swoją koleżankę partyjną i klubową - Elżbietę Samorajczyk. Jej miejsce miał zająć Marek Świątek - przewodniczący klubu radnych PSL w Radzie Powiatu. Z tymi zmianami nie godzi się jednak część członków klubu radnych PSL i to ich głosy sprzeciwu wobec włączenia sprawy zmian w zarządzie zdecydowały, że dzisiaj sprawa nie została rozpatrzona. Nieoficjalnie też dowiedzieliśmy się, że przeciwna zmianom w zarządzie powiatu jest także poseł Urszula Pasławska, jednocześnie prezes PSL w Powiecie Olsztyńskim. Część jej podwładnych nie posłuchała jednak instrukcji partyjnej przełożonej i złożyła wniosek o przeprowadzenie zmian. Będziemy obserwować rozwój wypadków w tej sprawie.

Z innych spraw, które rozpatrywali dzisiaj radni Powiatu Olsztyńskiego wspomnieć należy o ostatnich w tym roku zmianach w budżecie na 2016 rok. Ustalono też zasad i tryb przyznawania nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej a także określono zadania i przeznaczenie na nie środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W świąteczny nastrój radnych wprowadzili mali muzycy z uruchomionej w tym roku dobromiejskiej filii Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. Dla radnych i innych uczestników sesji przygotowano też opłatek i wigilijny posiłek.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Przed XX sesją Rady Powiatu w Olsztynie

22-12-2016

image galeria
XX sesja Rady Powiatu w Olsztynie (1)

22-12-2016

image galeria
XX sesja Rady Powiatu w Olsztynie (2)

22-12-2016

image galeria
XX sesja Rady Powiatu w Olsztynie (3)

22-12-2016

image galeria
XX sesja Rady Powiatu w Olsztynie (4)

22-12-2016

image galeria
XX sesja Rady Powiatu w Olsztynie (5)

22-12-2016

image galeria
XX sesja Rady Powiatu w Olsztynie (6)

22-12-2016

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl