Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2016-12-28 19:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Prawie pół setki wniosków o dofinansowanie zabytków

Olsztyn24
W Olsztynie jest jeszcze sporo zabytków do konserwacji
Urząd Miasta w Olsztynie zakończył nabór wniosków na dofinansowanie w 2017 roku prac konserwatorskich obiektów wpisanych do rejestru zabytków. W ratuszu złożono 48 wniosków na kwotę prawie 4,5 mln złotych.

Tegoroczny nabór wniosków trwał od 15 listopada do 15 grudnia. Wnioskodawcami w większości są wspólnoty mieszkaniowe, które ubiegają się o dofinansowanie na remont swoich zabytkowych nieruchomości. Pieniądze chcą przeznaczyć m.in. na renowację elewacji, remont dachu, odnowienie klatek schodowych, wykonanie izolacji czy przygotowanie dokumentacji konserwatorskich. Wśród wnioskodawców znalazły się także dwie parafie rzymskokatolickie oraz dwie osoby fizyczne.

W 2016 roku olsztyński samorząd udzielił finansowego wsparcia 12. obiektom zabytkowym. Dotacje przeznaczono m.in. na prace konserwatorskie trzech elewacji kamienic przy ul. Mickiewicza, remont dachów w trzech kamienicach przy ul. Mickiewicza, ul. Warmińskiej i ul. Staszica, remont balkonów w kamienicy przy ul. Mickiewicza oraz prace konserwatorsko-restauratorskie malowidła ze sceną „Ukrzyżowania” w kościele św. Wawrzyca w Gutkowie.
R E K L A M A
banner
- Remonty elewacji najbardziej wpływają na poprawę wizerunku miasta - mówi Leszek Wawrykiewicz z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta. - Powodują też taki swoisty „efekt domina”. Kolejni właściciele zabytków podejmują się remontów, podpatrując realizacje w sąsiednich budynkach. W tym roku wyremontowano dwie sąsiadujące ze sobą elewacje przy ul. Mickiewicza, w ubiegłych latach prawie cały początkowy odcinek ul. Mickiewicza, końcowy odcinek ul. Dąbrowszczaków czy ul. Mazurskiej.

W 2016 roku kwota dofinansowania prac konserwatorskich wyniosła 468 tys. zł.
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl