Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Lech Wąsowski | 2017-04-13 19:42 | Rozmiar tekstu: A A A

Gimnazjaliści poznali teatr od środka

Olsztyn24
Gimnazjaliści z Piątki w Teatrze Jaracza | Więcej zdjęć »
W Gimnazjum nr 5 nie tylko uczymy, ale również pokazujemy interesujące miejsca i zapoznajemy z ciekawymi zawodami. Tym razem tematem przewodnim był teatr.

W poniedziałek (10.04) klasa 2B z wychowawczynią Katarzyną Dębowską wybrała się do Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Zamiast obejrzeć jakiś spektakl, gimnazjaliści zwiedzili teatr od środka. Dowiedzieli się, czym zajmują się poszczególni pracownicy teatru oraz jak wyglądają pomieszczenia, do których widzowie spektakli nie mają dostępu.

Przewodnik po teatrze opowiedział nam historię olsztyńskiego teatru i jego patrona. Potem weszliśmy na Scenę Dużą. Zobaczyliśmy tu efekty pracy scenografów, którzy pracują nad spektaklem „Rewolucja Zwierząt”. Ustawione dekoracje robiły duże wrażenie. Wstąpiliśmy też do jednej garderoby. Pomieszczenie było niewielkie, skromnie urządzone, ale aktorzy świetnie sobie tam radzą. Miejsce to służy do charakteryzacji i przygotowania głosu do wysiłku na scenie.
R E K L A M A
banner
Zaprowadzono nas również do pracowni scenografów. Są to osoby zajmujące się oprawą plastyczną sztuk teatralnych. W tym miejscu mieliśmy zajęcia praktyczne, ponieważ pozwolono nam użyć specjalnej maszyny do wycinania wzorów ze styropianu.

Kolejnym punktem zwiedzania była pracownia krawiecka. Tam pokazano nam stroje ręcznie wykonane przez panie krawcowe. Porozmawialiśmy z paniami o pracy w teatrze oraz pasji do wykonywanego zawodu.

Zeszliśmy też pod dużą scenę do kącika historycznego techniki teatralnej. Znajduje się tam m.in. maszyna do tworzenia wiatru w czasie spektakli. Odwiedziliśmy również dwie pozostałe sceny -  Kameralną i u Sewruka. W teatrze jest jeszcze jedna scena - Margines, ale tam nie mogliśmy wejść z powodu odbywającej się próby.

Wyjście do teatru zmieniło nasze myślenie na jego temat. Wiele osób zgodnie stwierdziło, że z chęcią zobaczyłoby jakiś spektakl w wykonaniu aktorów z naszego olsztyńskiego teatru. Poznaliśmy też wiele ciekawych zawodów, bez których teatr nie mógłby istnieć.

Lech Wąsowski
Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl