Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2017-04-22 16:26 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowe inwestycje drogowe na Mazurach

Olsztyn24
Konferencja prasowa wiceministra Jerzego Szmita w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Trzy nowe inwestycje drogowe ruszą na Mazurach dzięki złożonym dziś (22.04) w Olsztynie przez sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa podpisom na dokumentach inwestycje te uruchamiających. Jerzy Szmit - jak to ma w zwyczaju - podpisy złożył podczas zorganizowanej w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie konferencji prasowej poświęconej inwestycjom prowadzonym na drogach Warmii i Mazur. W konferencji wzięli także udział wojewoda Artur Chojecki i dyrektor oddziału GDDKiA w Olsztynie Mirosław Nicewicz.

Te nowe inwestycje to rozbudowa DK 57 na odcinku Dębówko – Szczytno (w ciągu ulic Gizewiusza i Śląskiej ), rozbudowa odcinka DK 53 Rozogi – Dąbrowy i budowa ronda na skrzyżowaniu DK 59 z ul. Świderską w Giżycku. Wszystkie będą realizowane w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych. Koszt tych projektów wyniesie 56 mln zł.

Rozpoczynając konferencję wojewoda Artur Chojecki zwrócił uwagę na ważny aspekt podpisanych do realizacji inwestycji, jakim jest poprawa bezpieczeństwa. Przypomniał, że w ramach programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej podpisze w tym roku umowy na sumę ok. 48 mln zł.
R E K L A M A
banner
Wiceminister Jerzy Szmit przedstawił również zakres najważniejszych inwestycji drogowych realizowanych aktualnie przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Ich koszt szacowany jest na 50 mld zł; w przetargach są projekty wartości 30 mld zł. W nadchodzącym tygodniu będą miały miejsce kolejne przetargi. Zwrócił uwagę na postęp prac na S61, zwanej Via Baltica, (Warszawa – Łomża – Ełk – Suwałki – kraje nadbałtyckie) finansowanej ze środków unijnych. Najbliższy przetarg dotyczy wprawdzie części drogi ekspresowej na odcinku Łomża – Ostrów Mazowiecka, ale coraz bardziej zaawansowane są działania na mazurskim fragmencie S61.  - To kluczowa inwestycja komunikacyjna dla wschodniej części naszego województwa – powiedział minister Szmit. - Zmodernizowane odcinki DK 65 łączące Gołdap – Olecko – Ełk, wpięte w S61, znacząco poprawią dostępność komunikacyjną naszego regionu z resztą kraju, a także z Litwą, Łotwą i Estonią.

Dyrektor Mirosław Nicewicz przedstawił dziennikarzom zakres i zaawansowanie prac na drogach krajowych regionu. Obecnie w budowie znajduje się 108,4 km dróg o wartości 4,5 mld zł, z czego 83,7 km jest przewidziane do oddania do użytku w 2017 roku. W trakcie postępowań przetargowych na budowę znajdują się 152 km. Na etapie przygotowania dokumentacji - 106 km. Inwestycje, które zakończą się w tym roku to: S7 Miłomłyn – Olsztynek wraz z obwodnicą Ostródy DK 16 (47,7 km), S7 Nidzica Napierki (22,7 km), S51 Olsztyn – Olsztynek (13,3 km). Łącznie jest to 83,7 km.

Przypomnijmy, że Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) określa kierunki działań oraz priorytety inwestycyjne w zakresie rozwoju sieci dróg krajowych w Polsce. Program dokonuje diagnozy stanu obecnego sektora drogowego, definiuje zarówno cele planowane do osiągnięcia, jak i kluczowe obszary stanowiące tzw. wąskie gardła w transporcie osobowym i towarowym oraz odnosi się do zobowiązań i wyzwań, jakie stoją przed Polską w najbliższym czasie. Dokument ten zakłada dokończenie budowy ciągów dróg ekspresowych i autostrad oraz budowę 57 obwodnic w ciągach dróg krajowych. Na realizację inwestycji ujętych w Programie przewiduje się kwotę 107 mld zł. Realizacja wszystkich zadań inwestycyjnych pozwoli na stworzenie sieci autostrad oraz dróg ekspresowych w ramach następujących ciągów komunikacyjnych: A1, A2, A4, A18, S1, S2, S3, S5, S6, S7, S8, S10, S11, S12, S17, S19, S22, S51, S61, S69 oraz S74. Ponadto w Programie znajduje się lista mniejszych zadań inwestycyjnych z zakresu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego tzw. Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [3]
~kasiarz / 2017-04-28 16:00
MR - zapomniałeś jeszcze napisać, że z twoich podatków idzie na te bachory i ich pijackie rodziny - no bo nie wiesz, że jeszcze ukrócono złodziejstwo w podatku VAT, zaczęto ścigać mafie paliwowe i wyciąganie kasy przez spółki publiczne. I z tego te pieniądze, a kredytów mniej bierze się niż za Tuska. Co łyso?
~MR / 2017-04-22 23:22
do ~tokyo - proszę weź pod uwagę kiedy i za czyjej kadencji rozpoczęto te budowy. Może dziś ludziom żyje się lepiej ale te rodziny wspomną kiedyś z skąd były te pieniądze na 500+, jak zaciągane są pożyczki przez państwo a ich dzieci będą je musiały spłacić.
~tokyo / 2017-04-22 21:01
PO i PSL przegrały wybory a drogi się budują, inwestycje idą do przodu i nie ma żadnych zmów cenowych, ludziom żyje się lepiej, wielodzietne rodziny stać na wakacje, dodatkowe lekcje dla dzieci, banki podnoszą nasze ratingi.... A Tusk wieszczył koniec świata. A to był początek lepszego świata, dobrej zmiany. Żadne zaklinanie rzeczywistości już nie pomoże.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa wiceministra Jerzego Szmita [22.04.2017]

22-04-2017

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl