Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Łukasz Czarnecki-Pacyński | 2017-05-12 20:24 | Rozmiar tekstu: A A A
Po kampusie UWM będzie się wkrótce podróżowało na rowerach

Kilometry uśmiechu

Olsztyn24
Uroczysta przejażdżka inaugurująca nowy system komunikacji pomiędzy wydziałami UWM (fot. Janusz Pająk - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Już wkrótce pracownicy i studenci UWM będą mogli korzystać z bezpłatnych rowerów, dzięki którym szybko i bezpiecznie - oraz w sposób przyjazny dla środowiska - dotrą w każdy punkt uniwersyteckiego kampusu. W czwartek (11.05) rektor UWM prof. Ryszard J. Górecki odbył, w towarzystwie pracowników olsztyńskiego uniwersytetu, uroczystą przejażdżkę inaugurującą nowy system komunikacji pomiędzy wydziałami uczelni.

JM Rektor sam jeździ na rowerze kilka razy w tygodniu, a teraz postanowił zarazić tą pasją pozostałych użytkowników kortowskich gmachów. W czwartkowy poranek przed budynkiem Rektoratu UWM zgromadziła się grupka kilkunastu pracowników różnych wydziałów Uniwersytetu, którzy - prowadzeni przez swojego szefa - wykonali honorową rowerową rundę po kortowskim kampusie. Ma to być początek bezpiecznego systemu komunikacji rowerowej - jak to określił prof. Górecki: „To jest element naszego programu „Green University”.

Przejażdżka grupy pod wodzą rektora na dystansie 3,5 km, ze średnią prędkością - jak zmierzono na GPS-ie - 15 km na godzinę trwała 14 minut. Po jej zakończeniu Magnificencja wcale nie był zmęczony i zapowiedział, że popołudniu wybierze się jeszcze na rower na swoim osiedlu. Zapewnił też, że sam będzie korzystał z rowerowej komunikacji w Kortowie i zachęcał do tego wszystkich swoich współpracowników.
R E K L A M A
banner
Ta zachęta przybierze też oryginalną formę, określoną jako: „Kilometry Uśmiechu - UWM dzieciom”. W każdym rowerze licznik będzie mierzył liczbę kilometrów przejechanych przez daną osobę. A każdy kilometr to 50 groszy, które zostaną przeznaczone na wybrany przez tę osobę cel charytatywny. Pieniądze na realizację tego szlachetnego przedsięwzięcia mają zapewnić sponsorzy Uniwersytetu.

Rowery będą dostępne w wybranych punktach, liczącego ponad 250 ha powierzchni, olsztyńskiego miasteczka akademickiego. Będą stały w specjalnych boksach, z których będzie można je bezpłatnie wypożyczać korzystając ze specjalnej karty. Jego Magnificencja chciałby, aby ten uniwersytecki program rowerowy stał się elementem rowerowego programu miasta Olsztyna, dlatego osoby korzystające z uniwersyteckich rowerów będą mogły używać ich także poza Kortowem: jeżdżąc na zajęcia językowe na Obrońców Tobruku, czy nawet udając się do miasta.

Koszt zakupu pięćdziesięciu rowerów pokryje UWM ze swojego budżetu, korzystając z faktu bycia - jak to określił JM Rektor - „na znaczącym plusie w stosunku do minionych lat”. Olsztyńska uczelnia zamierza, w celu powiększenia swojego „rowerowego taboru”, aplikować później do różnych potencjalnych sponsorów.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl